İçeriğe atla

Vefat eden Kuzey Kore liderinin cenaze töreni yapıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Aralık 2011, Çarşamba

Kuzey Kore eski lideri Kim Jong İl

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeten Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in cenaze töreni başkent Pyongyang'da yapıldı. Törene yüz binlerce kişi katıldı.

Aşırı soğuk ve kara rağmen sabahın erken saatlerinden cenaze güzergâhı üzerinde toplanmaya başlayan kalabalık, cenaze arabası geçerken hıçkırıklara boğuldu. Cenaze kortejinin önündeki siyah limuzin Kim Jong İl’in dev bir portresini, onu izleyen araç ise naaşını taşıdı.

Kuzey Kore devlet televizyonu yeni lider Kim Jong Un’u cenaze arabasının yanında yürürken gösterdi. 27 yaşındaki Kim’i çok nüfuzlu amcası Jang Song Thaek, komünist parti liderleri Kim Ki Nam ve Choe Thae Bok, Genelkurmay Başkanı Ri Yong Ho ve Kara Kuvvetleri Bakanı Kim Yong Chun izliyordu.

Kim Jong İl’in gömülüp gömülmeyeceği ya da babası Kim İl Sung gibi mumyalanıp mumyalanmayacağı henüz belli değil. 1994 yılında ölen Kim İl Sung’un mumyalanması bir yıl sürmüş ve bu iş için Rus uzmanlara 1 milyon dolar ödenmişti.

Görgü tanıklarına göre Kim İl Sung’un özel bir anıtta tutulan cam katafalk içindeki mumyalanmış cesedi, odaya ziyaretçi girdiğinde hidrolik bir sistemle görülebilecek bir seviyeye yükseliyor.

Kaynaklar