Kuzey Kore; ABD, Japonya ve Güney Kore'yi kınadı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi

Kuzey Kore, “üçlü askeri ittifak” kurdukları gerekçesiyle Amerika, Japonya ve Güney Kore’yi kınadı. Resmi haber kaynakları ittifakın Kore yarımadasını tehdit ettiğini ve tüm doğu Asya’nın sonu anlamına geldiğini yazıyor. Habere göre Kuzey’le Güney Kore arasında gerginliğin arttığı bir dönemde atılan bu tür adımlar iki ülke arasında savaş ihtimalini arttırıyor.

Amerikalı, Japon ve Güney Koreli diplomatlar Pazartesi günü Washington’da bir araya gelerek Kore yarımadasındaki gerginliği değerlendirecek.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait Yeonpyong adasına saldırıması iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Pyongyang hükümeti Güney Kore’nin tartışmalı bölgelerde tatbikat yapmasına karşılık verdiklerini açıkladı. Saldırıda ikisi sivil toplam dört Güney Koreli hayatını kaybetti.

Amerika ve Japonya bölgeleye 40 bin ek asker sevkederek Güney Kore’yle büyük bir tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Asker sevkiyatı dün başladı. İki gün önce de Amerika - Güney Kore deniz kuvvetleri bir tatbikat yapmıştı.

Güney Kore hükümeti kuzeyden gelecek yeni bir saldırıya son derece şiddetle karşılık vereceklerini ve Kuzey Kore hükümeti teslim olana kadar bu saldırıların süreceğini açıkladı. Açıklama, Güney Kore’nin yeni Savunma Bakanı emekli Orgeneral Kim Kwan-jin’den geldi.

Amerika, Güney Kore ve Japonya kışkırtıcı adımların ödüllendirildiği izlenimi yaratacağı için Pyongyang hükümetiyle görüşmelere başlamaya yanaşmıyor.

Kaynaklar