Güney Kore'den Kuzey Kore'ye uyarı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi

Güney Kore’nin yeni Savunma Bakanı Kim Kwan-Jin, Kuzey Kore’nin yeniden saldırması durumunda hava saldırısıyla karşılık vereceklerini açıkladı. Atamasının onayı için Parlamento’da düzenlenen oturumda konuşan Kim, Güney Kore’yle ABD’nin askeri gücüne dikkati çekerek Kuzey Kore’ye karşılık verilmesinin savaş çıkarma ihtimalinin az olduğunu söyledi.

Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin Yeonpyong adasına düzenlediği saldırıya yeterince karşılık vermediği gerekçesiyle sert eleştirilere hedef oluyor. Kuzey Kore’nin saldırısında ikisi sivil dört kişi hayatını kaybetmişti. Pyongyang hükümeti, saldırının Güney Kore’nin tartışmalı bir bölgede düzenlediği tatbikata karşılık olduğunu açıklamıştı.

Bu arada, Amerika, Kuzey Kore’nin daha fazla gizli nükleer tesisi olabileceğini açıkladı. Kuzey Kore’nin askeri amaçlarla da kullanılabilecek bir uranyum zenginleştirme tesisi inşa ettiği ortaya çıkmıştı.

Amerika’nın Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi nezdindeki temsilcisi Glyn Davies, Kuzey Kore’nin başka tesisler de inşa etmiş olabileceğini vurguladı.

Kaynaklar