İçeriğe atla

Suriye'de ağır bombardıman

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Eylül 2012, Pazar

Vikihaber Suriye
Vikihaber Suriye
Suriye'den diğer haberler
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye'nin konumu
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı
Suriye bayrağı


Suriye'nin iki önemli şehrinde, muhalifler sert bir şekilde direniyor. Esed güçleri ise kontrolü almak için şiddetle baskı yapıyor. Ülke genelinde çatışmaların ağırlı Halep ve Şam'a kaydı.

Bombardıman şiddetleniyor

Muhalif gruplar, Halep ve Şam'ı ele geçirmek için savaşırken, Esed güçleri ordunun giremediği yerlere havadan ve karadan bomba yağdırıyor. Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının Halep'in Halavani bölgesindeki Sad Allavz'de bir market ve hastaneyi hedef alan saldırısında çok sayıda evin yıkıldığını ve enkaz altında yaralıların olduğu bildirildi.

Bölgedeki yerel aktivistlerden Sami Muhammedi, yaralıları tedavi edecek yeterli tıbbi malzemenin bulunmadığını ifade etti. Muhammedi, Halep'te savaş uçaklarının Mesakin Hanun bölgesine varil bombalar atmasıyla çok sayıda evin yıkıldığını ve bazı evlerde yangın çıktığını belirterek, ordunun kentin Bab Hadid semtini top ateşine tutması sonucunda da şiddetli patlamaların meydana geldiğini dile getirdi.

Esed güçlerinin durumu

Diğer yandan bazı uzmanlar, Esed güçlerinin muhalif kontrolündeki yerlere girebilecek güçte olduğunu ancak bunu çok ağır sonuçlar doğuracağını söyledi. Ayrıca her gün tank ve silah alarak ordudan kaçan askerlerin, muhaliflere katıldığı söylendi.

Ölü sayısı

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SİHÖ), ülke genelinde sadece dün (8 Eylül 2012) 160 kişinin öldüğünü duyurdu. Olayların başladığı günden bu yana durum kritik.

  • 30.000'den fazla Suriyeli öldü.
  • 300.000 Suriyeli dış göç, 1.000.000 Suriyeli iç göç gerçekleştirdi.
  • 1.000.000 insan gıda, yakıt ve barınma sorunu çekiyor.
  • Birçok kent harabeye döndü.
  • 15.000 insan kaçırıldı ya da göz altına alındı.


Kaynaklar