İçeriğe atla

Rasmussen: "NATO Libya'yı bombalamaya devam edecek"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2011, Çarşamba

Anders Fogh Rasmussen

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kaddafi kuvvetleri sivil halkı tehdit ettiği sürece Libya'ya hava saldırılarının devam edeceğini açıkladı.

Rasmussen bu açıklamayı Brüksel’de Mahmut Cibril başkanlığında bir Libyalı isyancı heyetiyle görüştükten sonra yaptı. Cibril, NATO Genel Sekreterine 5 aydır süren ayaklanma hakkında bilgi verdi. Rasmussen, Kaddafi’nin tüm meşruluğunu yitirdiğini ve siyasi çözüm çerçevesinde çekilmesi geremtiğini söyledi.

Bu arada Belçika, Lüksemburg ve Hollanda dışişleri bakanları isyancıları Libya halkının meşru temsilcisi odlarak tanıdıklarını açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı, Libya hükümet temsilcilerinin, Kaddafi’nin çekilmeye razı olduğunu söylediklerini bildirdi. Libya hükümet temsilcileriyle yapılan görüşmelerin resmi olmadığını söyleyen Alain Juppe, “Temsilciler Kaddafi’nin çekilmeye hazır olduğunu ve bu durumu görüşmek istediklerini söyledi,” diye konuştu. Juppe Libya lideri Kaddafi’nin her yere, Türkiye’ye, New York’a, Paris’e temsilciler gönderdiğini belirtti.

Öte yandan Amerikan İnsan Hakları Gözlem örgütü, Libyalı isyancıları ülkenin batısında hastaneleri ve evleri yağma etmek, Kaddafi yanlılarını dövmekle suçladı.

Kaynaklar