İçeriğe atla

Muammer Kaddafi öldürüldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Ekim 2011, Perşembe

Muammer Kaddafi.

Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi, Ulusal Geçiş Konseyi güçlerinin ele geçirdiği memleketi Sirte'den kaçmaya çalışırken öldürüldü. Kaddafi'nin ölümü tarihi bir olay olarak nitelendirildi, ülke çapında sokaklarda kutlamalar düzenlendi.

Kaddafi güçlerinin haftalardır direndiği Sirte şehri bugün Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) tarafından ele geçirildi. Kaddafi bunun üzerine bir konvoyla şehirden ayrıldı. Şehrin yakınlarında Kaddafi'nin konvoyu bir NATO uçağı tarafından vuruldu. NATO kaynaklarına göre, uçakta Kaddafi'nin olduğu bilinmiyordu. Kaddafi saldırıdan ağır yaralı olarak kurtuldu ve bir lağım borusuna sığındı. Şehri ele geçiren UGK güçleri bölgede devriyelik yaparken Kaddafi'ye rastladı. Askerlerin sözlerine göre Kaddafi'nin son sözü "vurma" oldu. Askerler ise dinlemedi ve Kaddafi'yi vurarak öldürdü. Bazı kaynaklara göre Kaddafi midesinden vurulurken bazılarına göre başından ve kalbinden vuruldu.

Olayla ilgili söylentilerin ülkede yayılmaya başlamasının ardından ülkede halk sokaklara dökülerek kutlama ypamaya başladı. Libya başbakanı Mahmud Cibril yaptığı basın açıklamasında, "Bu anı uzun süredir bekliyorduk. Muammer Kaddafi öldürülmüş bulunmaktadır," dedi.

Olaya dünya liderlerinden olumlu tepkiler geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon olayı "tarihi" olarak niteledi; ama Libya halkının önündeki yolun da zor olduğunu belirtti. Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron "bugün Albay Kaddafi'nin tüm kurbanlarını hatırlama günüdür," dedi.

Kaynaklar