İçeriğe atla

Libya'da aşiret çatışması

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Kasım 2011, Pazar

Libya'da başkent Trablus yakınlarında iki düşman aşiretin birbiriyle günlerdir çatıştığı ve en az 13 kişinin öldüğü bildirildi. Ulusal Geçiş Konseyi bölgeye bir arabulucu ekibi gönderse de çatışmalar devam ediyor.

Verşifana ve Zaviye adlı aşiretler arasındaki çatışmaların nedeni belirsiz. Zaviye aşireti Verşifana aşiretinden devrik Kaddafi rejimi yanlılarının kendilerine saldırdıklarını iddia etse de bunu kabul etmiyen Verşifana aşireti ilk saldıranın Zaviyeler olduğunu söylemekte. İki aşiretin arasında eskiden toprak anlaşmazlığı bulunduğu, bu çatışmaların kökeninin de bu olabileceği belirtiliyor.

Perşembe günü Verşifana aşiretinin anayola kurduğu bir kontrol noktasında başlayan çatışmalar Trablus'un batısında meydana gelmekte. Çatışmaların Kaddafi rejiminin kullanmış olduğu bir askeri kampta yoğunlaştığı bildiriliyor.

Ulusal Geçiş Konseyi bölgeye bir arabulucu ekibi gönderdi. Başkan Mustafa Abdül Celil çatışmaların sona erdiğini iddia etse de gelen haberlere göre çatışmalar halen devam etmekte. Kaddafi rejiminin son kalesi olan Sirte'nin düşmesinin ardından ülkede bu boyutta bir çatışma yaşanmamıştı. Aşiretler arası çatışmaların yeni Libya yönetiminin çeşitli aşiretlerin birliğini sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kaygı yarattığı belirtiliyor.

Kaynaklar