Pakistan, Uluslararası Para Fonu'yla görüşecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

23 Ağustos 2010, Pazartesi

Pakistan'dan diğer haberler
Pakistan'ın yeri

Pakistan'ın yerini gösteren bir harita

Pakistan'daki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Pakistan Portalına gidin.
Flag of Pakistan.svg

Pakistan, 23 Ağustos günü Washington’da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmelere başlıyor. Pakistanlı yetkililer, görüşmede, son selin ekonomiye ek yük getirmesini gerekçe göstererek, 10 milyar dolarlık kredi borcunu geri ödeme koşullarının hafifletilmesini isteyecek. IMF Pakistan’a bu krediyi iki yıl önce vermişti.

BM, seller nedeniyle mahsur kalan 800 bin kişiye ulaşmak için 40 helikopter daha istedi. Dünya Gıda Programı yetkilileri, helikopterlerin felaketzedelere havadan gıda ve diğer malzeme yardımı yapmak için gerekli olduğunu bildirdi.

Bir aydır yağan muson yağmurları Pakistan’da 20 milyon kişiyi etkiledi, 6 milyon kişiyi de evsiz bıraktı. Sel felaketi bugüne kadar bin 500 kişinin ölümüne yol açtı. Hükümet, yardım çalışmalarının yavaşlığı yüzünden halkın yoğun tepkisine hedef oluyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, felaket bölgelerinde, dizanteri, kolera ve tifo gibi suyla bulaşan hastalıkların yayılmasından kaygı duyuyor. Üye ülkelerden 200 milyon dolarlık yardım sözünü tutmasını isteyen Dünya Sağlık Örgütü, hastalıklarla mücadele ve ilaçların yalnızca vaatlerle sağlanamayacağını açıkladı.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg