İçeriğe atla

Pakistan Cumhurbaşkanı Serdari Hindistan'da

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Nisan 2012, Pazar

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Serdari Yeni Delhi'de Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile görüştü. 2005 yılından beri ilk kez bir Pakistan devlet başkanı Hindistan'ı ziyaret ediyor.

Serdari, Singh ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında önemli tüm ikili konuları ele aldıklarını ve Hindistan başbakanının çok yakında Pakistan’ı ziyaret etmesini beklediğini açıkladı. Singh de iki ülkenin görüş ayrılıklarını çözmek için barışçı yollar bulmaları gerektiğini söyledi.

Nükleer silaha sahip iki komşu 2008’deki Hindistan’ın Mumbai kentine terör saldırılarından beri ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor. Güvenliğinden kaygı duyduğunu belirten Hindistan Pakistan’dan terörist gruplara karşı önlem alacağı konusunda ciddi olduğunu göstermesini istedi. Hindistan Mumbai’deki saldırıdan Pakistan’da üslenen Leşker-i Tayiba adlı militan grubu sorumlu tutuyor.

Mumbai saldırılarını planladığı öne sürülen grubun kurucusu Hafız Said halen Pakistan’da serbestçe faaliyet gösteriyor. ABD geçen hafta Said’in yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 10 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Pakistan hükümetiyse 62 yaşındaki İslamcı militanın tutuklanmasını gerektiren bir kanıt bulunmadığını öne sürüyor.

Kaynaklar