İçeriğe atla

Pakistan ve Hindistan barış için görüşüyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Temmuz 2011, Salı

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye gitti. Ziyarette barış konusunda karşılıklı güven inşa etme ve ticaret gibi alanlarda görüşmeler yapılacak.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada "iki ülke arasında barış, istikrar ve iyi ilişkiler olması için iyi sebepler var" dedi. Hindistan Dışişleri Bakanı Nirupama Rao ise "geçen ay İslamabad'da çok iyi geçen bir görüşme yaptık ve bu, bugünkü görüşmemiz için iyi bir zemin hazırladı" diye bir açıklama yaptı.

İki ülke arasındaki barış görüşmeleri 2008 yılında Mumbai'de Pakistanlı bir grubun yaptığı ve 166 kişinin öldüğü saldırının ardından durmuştu; ancak iki ülke geçtiğimiz şubat ayında görüşmelere devam etme kararı almıştı. Uzmanlar ise görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması beklemiyor. Stratejik analizci Afsir Karim, "Kısa sürede bir sonuç almak mümkün değil. Yine de, görüşmelerin devam etmesi iyi bir şey. Diyaloğun olumluluğu konusunda geçmişte olduğundan daha umutluyum" dedi.

İki ülke ilişkilerinin gerilmesinde Cemmu ve Keşmir önemli bir rol oynuyor. Bu iki tartışmalı bölge arasındaki ticareti arttırmak için de öneriler yapılması beklentiler arasında.

Kaynaklar