İçeriğe atla

Obama, Bernanke'yi yeniden aday gösterdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Ağustos 2009, Çarşamba

Barack Obama ve Ben Bernanke 2009'un Nisan ayında bir görüşme esnasında.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ABD'nin merkez bankası FED'in başkanlığı için mevcut başkan Ben Bernanke'yi aday gösterdi.

Bir dönem daha görev yapması için yeniden aday gösterdiği Bernanke ile ilgili "Büyük Buhran’ın sebepleri konusunda bir uzman olan Ben, eminim yeni bir buhranı önlemekle görevli takımın bir parçası olacağını hayal bile etmemişti" diyen Obama, "Fakat geçmişte başardıkları, mizacı, cesareti ve yaratıcılığından ötürü ülkedeki buhranı önlemeye yardımcı olarak tam da hayal bile edemeyeceği şeyi başardı. Bu yüzden ben de onu Fed başkanlığına yeniden atıyorum" diye ekledi.

Obama, ABD ve dünyanın geçirdiği en ciddi finans krizin karşısında Benanke'nin güçlü bir liderlik gösterdiğini vurguladı.

2010 yılında görev süresi dolacak olan Bernanke, Senato'dan onay alması durumunda ABD'nin büyümesine ve gönenç düzeyini artırmasına çalışacağını söyledi.

Senato Bankacılık Komisyonu Başkanı Chris Dodd ise, kendisiyle bazı konularda görüş ayrılıkları olmasına rağmen Bernanke'nin en iyi aday olduğunu açıkladı.

Kaynakça