Ted Cruz yarıştan çekildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Mayıs 2016, Çarşamba

Amerika’nın Indiana eyaletinde dün yapılan Cumhuriyetçi Parti önseçimlerini milyarder emlakçı Donald Trump büyük farkla kazanırken, en önemli rakibi Texas Senatörü Ted Cruz, yarıştan çekildiğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti’nin en muhafazakar adayı Cruz Indianapolis’te yandaşlarına yaptığı konuşmada, seçmenlerin tercihini farklı yöne kullandığını söyledi ve tüm destekçilerine teşekkür etti.

Indiana önseçimlerini Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump birinci, Ted Cruz ikinci, Ohio Valisi John Kasich ise çok büyük farkla geride kalarak üçüncü bitirdi.

Trump Indiana’daki seçim galibiyetini “muazzam bir zafer” olarak tanımlarken, önceki konuşmalarında sıklıkla hakaret ettiği rakibi Ted Cruz’u bu kez kutladı. Cumhuriyetçi Parti’de yarışa kendisiyle başlayan diğer 15 adayı da tebrik eden, hepsini zeki ve güçlü rakipler olduğunu tanımlayan Trump, partide birlik çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçi Parti Başkanı Reince Priebus, delege salt çoğunluğu rakamına henüz ulaşmasa da Donald Trump’ın artık partinin olası başkan adayı olduğunu açıkladı.

Yarışta aynı partiden üçüncü gelen Kasich, kazandığı çok az delege sayısına rağmen temmuz ayındaki Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’nda yapılacak oylamalarda adaylığı yakalama konusunda ısrarlı olduğunu bildirdi.

Indiana eyaletindeki önseçimler Donald Trump’a 57 delege kazandıracak. Ancak bu rakam kendisinin delege salt çoğunluğu olan 1237’yi yakalaması için yeterli olmadı.

Bernie Sanders Indiana’yı aldı, ama adaylık için yeterli değil

Demokrat Parti cephesindeyse Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın Indiana önseçimlerini kazanacağı bildirildi. Parti’nin adaylığını neredeyse garantilemesi beklenen eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bu eyalette fazla kampanya yürütmemişti. Son sayımlar Bernie Sanders’ı Clinton’un yüzde 7 önünde gösteriyordu.

Bununla birlikte Sanders’ın Indiana’da elde ettiği sonuç, matematiksel olarak Hillary Clinton’a yetişmesi için yeterli değil.

Clinton’un Demokrat Parti adaylığını neredeyse garantilediği hesabı yapan Donald Trump da artık hedef çizgisine eski dışişleri bakanını almaya başladı. Donald Trump son dönemde kampanya konuşmalarında, özellikle 2012’de dört Amerikalı diplomatın ölümüyle sonuçlanan Bingazi saldırısında dönemin dışişleri bakanı Hillary Clinton’un olay sırasında “uyuduğunu” iddia ederek prim yapmaya çalışıyor.

Trump, Cumhuriyetçiler’in kazanması mümkün olmayan dört eyalette Hillary Clinton’u mağlup edebileceğini iddia ediyor. Ancak mevcut kamuoyu yoklamaları Trump’ı yalanlıyor.

Kaynaklar