İçeriğe atla

Libya'da muhalifler başkent Trablus'u ele geçirdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Ağustos 2011, Pazartesi

Libyalı isyancılar başkent Trablus'un büyük bölümünü kontrol altına aldıklarını açıkladı. Ancak Libya lideri Muammer Kaddafi'ye sadık birliklerin kentin bazı kesimlerinde direndiği bildiriliyor.

İsyancılara göre Kaddafi’nin Bab el-Aziziye kampından çıkan tankların ateş açması üzerine çatışma kızıştı. Libya muhalefetini temsil eden Geçici Ulusal Konsey lideri Mustafa Abdül Celil, Kaddafi’nin tam olarak nerede olduğunu bilmediklerini açıkladı. Kaddafi’nin yakalandıktan sonra adil bir şekilde yargılanacağını söyleyen Celil, ancak Libya diktatörünün kendini nasıl savunacağını bilmediğini belirtti.

Libyalı isyancılar dün başkent Trablusgarp’a "Yeşil Meydan"ı kontrol altına aldılar. Binlerce kişi isyancıların kente girişini kutladı. "Yeşil Meydan"ın adını “Şehitler Meydanı” olarak değiştiren isyancılar Kaddafi’nin portrelerini indirdi. Yeşil Meydan yakın zamana kadar Kaddafi yanlısı grupların gösterilerine sahne oluyordu.

Trablusgarp’a girerken direnişle karşılaşmayan isyancılar bölgedeki bir askeri üssü de ele geçirdi. Kaddafi’nin bir oğlunun komutasındaki seçkin Hamis Tugayları’nın üssünü ele geçiren isyancılar, üsden kamyon dolusu silah ve cephaneyi dışarı çıkarmaya başladı. Ayrıca isyancılar, Kaddafi kuvvetlerince hapsedilen yüzlerce kişiyi serbest bıraktı. İsyancıların sözcüsü, Misrata üzerinden Trablusgarp’a deniz yoluyla takviye kuvvet gönderdiklerini açıkladı.

Ulusal Geçiş Konseyi dün Kaddafi’nin iki oğlunun da yakalandığını bildirdi. Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, Kaddafi’nin oğlu Seif el İslam’ın Lahey’e gönderilmesi çağrısında bulunacağını açıkladı. Uluslararası Ceza Mahkemesi Seif el İslam’ın babasıyla birlikte insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmasını istiyor.

Kaynaklar