Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni kabine açıklandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

6 Nisan 2011, Çarşamba

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden diğer haberler
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yeri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yerini gösteren bir harita

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Portalına gidin.
Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Ulusal Birlik Partisi başkanı İrsen Küçük başbakanlığındaki ikinci kabine açıklandı. Bu kabine, ülkedeki 24. kabine oldu. Yeni kabinede Zorlu Töre, Türkay Tokel ve İlkay Kamil yer almazken, onların yerine kabineye Şerife Ünverdi, Ünal Üstel ve Ali Çetin Amcaoğlu girdi. İki bakan ise bakanlık değiştirdi. Kabineyi cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu saat 13:45 sularında onayladı.

İrsen Küçük, cumhurbaşkanlığından çıkarken şu açıklamalarda bulundu: "Hizmet verildiği sürece bu tür değişiklikler normaldir. Geçtiğimiz yılın mayıs ayından beridir başbakanlığını yürüttüğüm kabinede yeni düzenlemelerin zamanı gelmişti. Yeni kabinede üç eski bakan arkadaşımıza yer verememe konusunda üzgünüm; ancak bu düzenlemelerde üç yeni arkadaşımızla çalışmak istedim. Ulusal Birlik Partisi'nin meclisteki 27 milletvekilinin tamamı bakan veya başbakan olacak düzeydedir. Yeni kabineye sayın cumhurbaşkanı da desteğini belirtmiştir."

Demokrat Parti başkanı Serdar Denktaş, kabine açıklandıktan kısa süre sonra çıktığı bir canlı yayında "Hayırlı olacağına inanmıyorum; ancak yine de hayırlı olsun diyorum. Halkın hükümetten beklentisi sorunları çözmesidir" dedi.

Yeni kabine

Yeni bakanlar
Başbakan İrsen Küçük
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu
Maliye Bakanı Ersin Tatar
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun

Kaynaklar

Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.


Bookmark-new.svg