İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Uncitoyen

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikihaber, özgür haber kaynağı!
(Kullanıcı mesaj:Uğurkent sayfasından yönlendirildi)

Merhaba.. Ben hesabımın silinmesini istiyorum ayrıca da tüm alt sayfalarımın. Engelli olduğum için Vikipedi'de ki hizmetlilere söyleyemiyorum iletmenizi rica ederim. Saygılar. Aguzer/\(ileti) 14:27, 11 Eylül 2014 (UTC)

Vikihaber'de aktif kullanıcılardan biri olarak bu ricanızı ileteceğim. İyi çalışmalar. Uğurkent (mesaj) 18:52, 11 Eylül 2014 (UTC)

Haber

Selamlar; benda burasını, diğer işlerden vakit ayırıp canlandırmak niyetindeyim. Sanıldığı gibi işe yaramayan bir yer olarak görmüyorum. Aslında çok güzel bir site. Google Viki projelerine önem veriyor. Ben burayı canlandırırsak haber aramalarında bu sitenin ilk sıralarda çıkacağını tahmin ediyorum. Buda ister istemez hem burasını hemde Vikipedi'yi daha çok canlandıracaktır. Bir kaç arşivden haber arattırdım ilk 3-4 sırada çıkıyor. Haber yazdığımda hatalarımı görürsen düzeltip uyarmayı unutma ki bende hatalarımı düzelteyim. Kolay gelsin :) İlk mesajımı sana atmış oldum bu arada... :D SAİT71 (mesaj) 17:50, 29 Ekim 2014 (UTC)

Ben de İngilizce Vikihaber'e ara sıra uğruyorum. Vandalizm var mı diye. İngilizce Vikihaber çok güzel. Facebook ve Twitter sayfalarını bir şekilde alabilirsem iyi olacak. Böylece eskisi gibi Vikihaber canlanır. Twitter'da twitlerde Vikihaber'den bahsedildiğini gördüm. Uğurkent (mesaj) 18:15, 29 Ekim 2014 (UTC)
En azından kemik bir kadro ile hiç değilse çok önemli haberler girilip güncel tutulabilir. :)SAİT71 (mesaj) 18:17, 29 Ekim 2014 (UTC)
Ben zaten 3 haber yazdım. Ulusal basında güncel olaylar, buranın daha aktif olmasını sağlayabilir. Bu arada görevim 6 ay. Kahya, 6 ay sonra bir yerel seçim olursa sürenin uzatılacağını söyledi. 6 ay sonra bürokratlığa aday olurum böylece yetki almak için Meta'ya ikide bir başvurmayız ve yeni hizmetlilerimizin önü açılır. Uğurkent (mesaj) 18:21, 29 Ekim 2014 (UTC)
Vikipedi'de de belirttiğim gibi sağlam 4 kişi ile burası canlanabilir. Vikipedi için lazım olan günde 10-15 güncel haber sadece. Günlük olarak orada yer alacak bir kutucukta burada girilen önemli haberleri listelemek burayı da canlandıracaktır. Çünkü oranın ana sayfası çok ziyaret ediliyor. İster istemez insanlar tıklayacaklardır. Böylece ziyaretçiler haber bilgisini dahi bizden alabilirler. Ayrıca oranın ana sayfası da güncel değil. Günün maddelerinin her gün değişmesi lazımken çok uzun süre vakit ayrılmaması nedeniyle aynı kalıyor. Bunu defalarca tartışma sayfasında belirttim ama çözüm üreten maalesef yok. Eğer orada da hizmetli olursan bu konuda mutlaka ilgili olmanı diliyorum. :)SAİT71 (mesaj) 18:36, 29 Ekim 2014 (UTC)

Sosyal medya

Facebok'taki Vikihaber artık etkin değil. Onun yerine aynı ada sahip yeni bir sayfa açabiliriz. Sen ne diyorsun. Daha sonra belki iki sayfa birleştirilebilir. Uğurkent (mesaj) 19:57, 29 Ekim 2014 (UTC)

Olabilir, çok güzel olur. Sosyal medya önemli. Üç beş ilgili adam bulsak kardır. :)SAİT71 (mesaj) 20:03, 29 Ekim 2014 (UTC)

Süzgeç

şu süzgeci burada da oluşturabilir misin? --Mavrikant (mesaj) 15:35, 19 Nisan 2015 (UTC)

Selam Mavrikant. Burada çok vandalizm olmadığından şimdilik gerek yok. Uğurkent (mesaj) 16:59, 19 Nisan 2015 (UTC)

Your temporary access has expired

Hello, the temporary access you requested on this wiki has expired. Just to let you know that If you want it back, feel free to make a local announcement and open a new request on stewards' permission request page on Meta-Wiki later. Moreover, if you think the community is big enough to elect a permanent administrator, you can place a local request here for a permanent adminship, so stewards can grant you the permanent access. Please ask me or any other steward if you have any questions. Thank you! Stryn (mesaj) 15:14, 30 Ekim 2015 (UTC)

Haberin eklenme zamanı

Merhaba Uğurkent, haberlerin eklenme zamanıyla ilgili bir politika var mı? Şöyle bir örnek vereceğim: Önemli bir olay oldu diyelim. Bu olay olduktan mesela 20 gün sonra buraya haber olarak ekleyebilir miyiz? Bu olay, diyelim ki 10 sene sonra geçmişe baktığımızda önemli bir nokta olduğu düşünülecek. Fırsat olmadığı için pek ilgilenemiyorum burasıyla. Haberler güncelliğini yitiriyor, sonra da eklemiyorum. Haberler geç de olsa eklenebiliyorsa, bazı önemli konuları buraya aktarmak istiyorum. İleride hatırlamak için. --Diyapazon (mesaj) 14:20, 16 Kasım 2015 (UTC)

Diyapazon, geç cevap için özür dilerim. Ne zamandan beri vikiye giremiyordum. Haberlerin eklenme zamanıyla ilgili bir politika yok. Eğer insanların dikkatinin çekecek bir haberse eklemek doğru olacaktır. Uğurkent (mesaj) 19:13, 3 Aralık 2015 (UTC)

Öneri

Vikihaber için Köprü Hizmetlilik oluşturulmalı. Aguzer/\(ileti) 15:30, 28 Şubat 2016 (UTC)

Aguzer, köprü hizmetlilik derken. Uğurkent (mesaj) 15:26, 29 Şubat 2016 (UTC)
Türkçe Vikipedi'de Hizmetli olanlar arasında arada sırada burayla ilgilenmek isteyen Hizmetliler vardır. Burası pek aktif değil ama yine de işleri oluyor. Şu an olmasa bile TR Hizmetlileri arasından bazılarını burada yetkilendirmek iyi olur bence. Aguzer/\(ileti) 21:15, 29 Şubat 2016 (UTC)

Merhabalar,

  1. Sayfaları incelerken ve hazır sizde hizmetli yetkilendirmekten bahsederken, köprü hizmetliliğin dışında, acaba normal Vikihaber yöntemleriyle hizmetli olma şartlarını öğrenebilir miyim? Hizmetliler sayfasına göre en az 250 değişiklik şartı aranırken, Hizmetlilik başvurusu sayfasına göre ise, en az 150 değişiklik gerekmektedir. Bu basit rakamsal olayı netleştirebilir misiniz?
  2. Politika ve yönergelerde yer alan kırmızı bağlantılıların gelişimine katkı verir misiniz?
  3. Orijinal haberle yani özgün haberle uydurma haberi nasıl ayırt edebiliriz? Özgün haber demek, haberin kendisinden önce doğrulanabilirliğinin olmaması demektir. Bir yere bakıp doğrulayamayız. Çünkü haberin kendinden başka bir örneği yok. Evet. Sorumluluğu almıyoruz. Ama yine de vicdanen böyle bir şeye de sığınmak istemeyiz. Bu konuda ki yorumunuzu almak isterim.
  4. Bu arada, anladığım kadarıyla, bir haberin ana sayfada görülebilmesi için kategori bölümünün genel olması gerekmektedir. Sistem, örneğin [[Kategori:Afrika]] gibi geniş bir kategori görünce bunu Ana sayfaya taşıyacaktır ve taşımaktadır. Belirli ve düzenli bir kullanıcılara sahip değiliz. Ama daha sonra ki süreçte Vikihaber'in herkese sunduğu bu açık yazılım sayesinde, vandallar, genel kategori koymakla birlikte, habere birde {{yayınla}} şablonu da ekleyince, kendi emellerini gerçekleştirmek uğruna Vikihaber'in ana sayfasında bizi zor durumda bırakabilirler. Ana sayfada bu ve bunun gibi şeyler gerçekleştirmek mümkün. Çünkü, Vikipedi'den gelen her kullanıcı aslında çok kısa sürede otomatik onaylanmış olarak gözükmekte. Otomatik onaylanma süreci kötü niyetliler için çok açıklar barındırıyor. Hele hele, hizmetli olmayınca, birinci, ikinci ve üçüncü haberlerin şablonlarını değiştirmekte mümkün. Tek şart, kayıtlı kullanıcı olmak. Ana sayfada yer alan bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl önlemler alınabilinir? Bu konu da eksik kalan veya kaçırdığım bir nokta var mı?

Eğer anlamadığınız bir nokta varsa yardımcı olabilirim. Şu ifadeni biraz daha açar mısın demeniz yeterlidir. Geri dönüşünüz için ise şimdiden teşekkür ederim.--🎤 Merhabaviki (mesaj) 12:07, 7 Nisan 2016 (UTC)

  1. Ne yalan söyleyeyim 150 sayısını hiç görememiştim. Şurada zamanında 250'yi 150'ye indirmeyi kabul etmişler.
  2. Vikipedi'ye bile her zaman vakit bulamıyorum. Eğer yeteri kadar zamanım varsa elbet ilgilenmeye çalışabilirim.
  3. Daha önce 1-2 haberin kaynağını araştırırken internette o habere değinen herhangi bir kaynak bulamamıştım. En çok özgün haber konusundaki tartışma bu haberde yapıldı. Buradan bir başlangıç yapabiliriz.
  4. Kategorilerin ana sayfayla ilişkini tam olarak anlayamadım onu açıklarsanız sevinirim. Ana sayfa için değiştirilen şablonlar için haklısınız tam olarak korunmaya alınsa o zaman da sadece hizmetliler değiştirebiliyor aktif hizmetli olmadığından güncel ana sayfa olmayacaktır. Burası küçük viki olarak nitelendiriliyor bu yüzden de hizmetli hakları 6 aylık ya da 1 yıllık süre olarak kahyalar tarafından veriliyor. O konuda pek fazla ilerleme mümkün değil. Uğurkent (mesaj) 15:33, 8 Nisan 2016 (UTC)

Şablonlar kategorisi

Merhaba Uğurkent,

Öncelikle sizleri rahatsız ettiğim için özür dilerim. Sizlerden, Şablonlar kategorisi hakkında bilgi almak istiyorum. Şablon olmayan sıradan maddelerinde, şablonlar kategorisinde yer aldığını ve maddelere şablonlar kategorisinin eklendiğini fark ettim. Arşivlenmiş haberlerde de bu durum mevcuttur. Acaba bir özelliği yada sebebi var mıdır? Bu şablonu, oluşturduğum haberlere de koymalı mıyım? Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim.--Merhabaviki (mesaj) 17:12, 24 Mayıs 2016 (UTC)