İçeriğe atla

Korsan Partisi'nin yüzde 2 sevinci

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Eylül 2009, Pazartesi

Almanya Korsan Partisi'nin logosu
Partinin 41 yaşındaki genel başkanı Jens Seipenbusch

Almanya'da 27 Eylül Pazar günü yapılan federal meclis seçimlerinde Almanya Korsan Partisi (Piratenpartei Deutschland) oyların yüzde 2'sini alarak meclise giremedi ancak partililer sonuçları sevinçle karşıladı ve gelecekten umutlu olduklarını belirtti. 10 Eylül 2006 yılında kurulan ve girdiği ilk federal seçimde Almanya'nın en çok oy alan yedinci partisi konumuna gelen Almanya Korsan Partisi'nin amaçları arasında iletişim özgürleşmesi ve özgür paylaşımın sağlanması bulunuyor.

Kendilerine Yeşilleri örnek aldıklarını söyleyen Korsan Partililer, bunun bir başlangıç olduğunu belirtiyor. Yeşiller seksenlerin başında ortaya çıktığında, pek çok kişi harekete kuşkuyla bakmıştı. İlk federal seçiminde yüzde 1,5 oranında oy alan Yeşiller, dünkü seçimlerde oyların yüzde 10,7'sini topladı.

Umutlu konuşan parti lideri Jens Seipenbusch, yaptığı açıklamada "Seçim bizim işlediğimiz konuların da ne kadar önemli olduğunu ve gelecekte daha da başarılı olabileceğimizi gösterdi. Kısa zamanda büyük partiler tarafından temsil edilmediğini ve anlaşılmadığını düşünenlerin ve yaşam alanları internetin gitgide daha büyük tehdit altında kaldığını hissedenlerin sözcüsü konumuna geldik" dedi.

Üye sayısı yaklaşık 10 bin kişi olan Almanya Korsan Partisi, iletişime ilişkin medeni hakların içinin boşaltılmasına muhalif bir çizgide yer alıyor. Partinin esin kaynağı ise 1 Ocak 2006'da İsveç'te kurulan ve üye sayısı açısından İsveç'in en büyük 3. partisi konumunda bulunan Korsan Partisi (Piratpartiet).

Kaynaklar