Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

9 Şubat 2013, Cumartesi

Almanya'dan diğer haberler
Almanya'nın yeri

Almanya'nın yerini gösteren bir harita

Almanya'daki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Almanya Portalına gidin.
Flag of Germany.svg
Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan

Almanya Eğitim Bakanı ve geçtiğimiz Salı günü Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Konseyi tarafından doktora tezinin hükümsüzlüğüne ve doktor unvanının iptaline karar verilen Annette Schavan istifa etti. İstifa haberini Almanya Başbakanı Angela Merkel açıkladı. Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında istifayı duyuran Merkel, 7 yıldır Bakanlık görevini yürüten Schavan'ın istifasını önerdiğini ve büyük bir üzüntüyle kabul etmek zorunda kaldığını belirtti.


Hristiyan Demokrat Partisi'nden seçilerek Bakanlık yapan Schavan'ın, 1980 yılında Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde yazdığı "Kişi ve Vicdan" konulu doktora tezi ile ilgili inceleme başlatılmıştı. İncelemenin başlamasına ise ismini vermeyen bir grubun internet üzerinde söz konusu doktora tezine konu kaynakların Schavan tarafından yayınlanmadığı ve kaynakların gizlendiğini önü sürmüştü. Fakülte tarafından oluşturulan heyet marifetiyle yapılan inceleme neticesinde Schavan'ın intihal yaptığı değerlendirilerek "doktor" unvanı alındı.


Almanya'da benzer bir olay iki yıl önce Savunma eski Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg içinde meydana gelmişti. Guttenberg hakkında da benzer iddialar ortaya atılmış ve onun da çalışmasında intihal yaptığı ortaya çıkmıştı. Bakan aynı şekilde istifa etmişti. Hatta eski Bakan bununla da yetinmeyerek ABD'ye yerleşmişti.


Schavan'ın avukatları ise intihal incelemesine karşı itiraz yoluna gideceklerini açıkladılar. Schavan'ın boşalttığı Eğitim Bakanlığına kimin getirileceğinin ise kısa sürede belirleneceği açıklandı.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg