İçeriğe atla

Almanya, soykırım yasa tasarısını kabul etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Haziran 2016, Perşembe

Almanya Federal Meclisi, Hristiyan Birlik partileri (CDU / CSU) ile Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Yeşiller Partisi tarafından 1915-1916 döneminde Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara dönük soykırımı hatırlama ve anma ismiyle sunulan yasa tasarısını, 1 ret ve 1 çekimser oya karşı kabul etti. Oylamaya, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve dışişleri bakanı ise katılmadı.

Oturumun başında, Sosyal Demokrat Partisinin Meclis Grup Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich yaptığı açıklamasında, Savaş insan hakları ihlallerinin yapılmasını hafifletemez. Bu bugün de öyle. Bu nedenle o zaman savaşın olması Ermenilere yönelik yapılan katliamı hafifletmemesi gerekiyor. Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı alınmış bir karar değildir. Erdoğan ve AKP, politik İslam’ı temsil ediyor ifadelerini kullanırken, mevcut yasa tasarısından ayrı bir önerge veren Sol Partisinin Meclis Grubu Eski Başkanı Gregor Gysi ise, 1.5 milyon Ermeni’nin öldürülmesi açık bir soykırımdır. Almanya’nın tarihi sorumluluğu var. Almanya soykırıma ortaklık etmiştir dedi.

Ayrıca, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ve Sol Parti Meclis Grubu Uluslararası İlişkiler Politikası Sözcüsü Sevim Dağdelen’in sosyal medya ve gönderilen mektuplarla ölümle tehdit aldıkları ve Dağdelen ise yaptığı açıklamasında, bu tehditlerin milliyetçi Türk çevrelerinden geldiğini söyledi.

Diğer yandan, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Miliyetçi Hareket Partisi, ortak olarak yayımladıkları bir bildiriyle, bu kararı kınadıklarını açıkladılar.

Ayrıca bakınız

1915-1916 döneminde Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara dönük soykırımı hatırlama ve anma yasa tasarısının tam metni - Agos.com


Kaynaklar