İçeriğe atla

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi'nin kurultayından zaferle çıkan İrsen Küçük, başbakanlığa devam edecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi

İrsen Küçük

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bugün yapılan iktidar partisi Ulusal Birlik Partisi'nin kurultayından İrsen Küçük ilk turda zaferle çıktı. Başbakanlık görevini yürütmekte olan Küçük, görevine devam edecek.

Küçük'ün rakipleri Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif ve Lefkoşa milletvekili Hasan Taçoy idi. 1414 geçerli oyun kullanıldığı kurultayda, ilk turdan seçilebilmek için delegelerden en az 745 oy almak lazımdı. İrsen Küçük 815 oy alarak %57.63 oy oranıyla kurultayı kazandı. Ahmet Kaşif 387 oy ile %27.37'de, Hasan Taçoy ise 212 oy ile %15'te kaldı.

Kurultayın ardından el ele tutuşan adaylar, birlik mesajı verdi. Küçük, "Herkese teşekkürler. Ulusal Birlik Partisi gerçeği buradadır." ve "Bu salonda konuşulanlar burada kalır. Yarından itibaren halka hizmete devam edeceğiz." dedi. Ahmet Kaşif ise "Ülke şark politikalarıyla daha fazla yönetilemez." diyerek seçimden sonra da sert çıkışını sürdürdü.

Toplam 1488 parti delegesinin kayıtlı olduğu partinin kurultayında 1419 delege katıldı ve %95'lik bir katılım oranı elde edildi. Bu oylardan ise beşi geçersiz sayıldı.

Kurultayda parti meclisi de belirlenecek. Bu konudaki oy sayımının sabaha kadar devam etmesi bekleniyor.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.