KKTC'de 10. genel seçimler yapıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

19 Nisan 2009, Pazar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden diğer haberler
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yeri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yerini gösteren bir harita

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Portalına gidin.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde genel seçimler 19 Nisan 2009 Pazar günü yapıldı. Bu seçimler, uluslarası alanda sadece Türkiye tarafından tanınan de facto cumhuriyet KKTC'nin siyasi tarihindeki 10. seçim.

Seçimlere katılım %81.70 oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Partisi (UBP) aldığı %43.97'lik oy oranı ile seçimden birinci parti olarak çıktı. Koalisyon hükûmetindeki büyük ortak olan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) %29.34'lük bir oy oranıyla ikinci ve küçük ortak olan Özgürlük ve Reform Partisi ise %6.20'lik oy oranı ile beşinci parti oldu. Muhalefet oylarını artırırken, iktidarın oy kaybederek ikinci parti olması, seçmenin iktidarı cezalandırdığı şeklinde yorumlandı.

Seçimlere 7 parti katıldı. 50 milletvekilinden oluşan meclise siyasi partilerin milletvekili sokabilmeleri için %5'lik seçim barajını geçmeleri gerekiyordu. Seçim sonucuna göre Cumhuriyet Meclisi'nin yeni 50 milletvekili belli oldu. Kesinleşmeyen seçim sonuçlarına göre barajı geçen Ulusal Birlik Partisi 26, Cumhuriyetçi Türk Partisi 15, Demokrat Parti 5, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Özgürlük ve Reform Partisi 2'şer milletvekili kazandı. Bu rakamlara göre UBP tek başına hükûmeti kurmaya yetecek kadar milletvekiline sahip oldu.

Kaynaklar