İçeriğe atla

Irene Kasırgası ABD'yi vurdu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Ağustos 2011, Pazar

New York'ta kasırga nedeniyle sular altında kalan bir demiryolu hattı

Irene Kasırgası, ABD'nin doğu kıyısında büyük ölçekte hasara yol açtı. ABD topraklarında on sekiz kişinin ölümüne yol açan kasırga nedeniyle milyonlarca kişi tahliye edildi, pek çok bölge elektriksiz kaldı. Kasırga ise zayıflayarak Kanada istikametine ilerliyor.

Kasırga ABD'ye ulaşmadan önce Karayiplerde önemli zarara yol açmıştı. Irene'den önce New Jersey'i son vuran kasırga yüzyıldan uzun bir zaman önce, Washington DC'yi son vuran kasırga ise 1954'te meydana gelmişti. Kasırganın büyük zarara yol açtığı Kuzey Carolina'da beş kişinin hayatını kaybettiği, bölge halkının bu denli büyük bir kasırgayı uzun zamandır görmediği bildirildi. New York şehrinin Manhattan bölgesinde bazı sokakların sular altında kaldı, şehrin en büyük iki anayolu trafiğe kapatıldı. Halkın tedirginliğine rağmen eyalette büyük bir zarar meydana gelmediği bildirildi; ama eyalet çapında 900 binden fazla ev elektriksiz kaldı. New York şehrinin ulaşım sistemi tamamen durdu, vali Michael Bloomberg sistemi yeniden faaliyete geçirmenin zaman alacağını söyledi.

Pensilvanya eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi. Eyalete 15 santimetre kadar yağmur düştüğü bildirildi. Rhode Island'da düşük rakımlı bölgeler boşaltıldı ve halk uzun süreli elektrik kesintilerine karşı tedbirli olmaları için uyarıldı. Virginia eyaletinde ise kasırgaya eşlik eden hortumlar da etkili oldu. Eyalette milyonlarca kişi elektriksiz kaldı, limanlardaki gemiler kasırgadan kaçmak için açık denize açıldı. Maryland eyaletinde ise 830 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi.

Irene, uzun zamandır ABD'nin kuzeydoğusunu vuran en güçlü kasırga. Kasırganın ülkeye ulaşmasından önce olası en kötü durum için hazırlanılmıştı.

Kaynaklar