İçeriğe atla

Hindistan'da bombalı saldırılar: 21 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2011, Çarşamba

Hindistan'ın Mumbai kentinde patlayan bombalar en az 21 kişinin ölümüne, yüzü aşkın kişinin de yaralanmasına yolaçtı. İçişleri Bakanı P. Chidambaram, patlamaları “teröristlerin koordineli saldırısı” olarak tanımladı ve sükünet çağrısında bulundu.

Polis, patlamalardan birinin kentin güney kesiminde popüler Opera binası yakınında, diğerinin Zaveri adlı ünlü mücevher pazarında meydana geldiğini bildirdi. Üçüncü bomba ise kentin merkezindeki kalabalık Dadar mahallesinde patladı. Yetkililer can kaybının artmasından kaygı duyuyor.

Mumbai emniyet müdürü Arup Patnaik, bomba uzmanlarının yaptığı ilk incelemeye göre patlayıcı maddelerden birinin bir şemsiye içine yerleştirildiğinin belirlendiğini açıkladı. Patnaik, yetkililerin elinde terörist saldırı hazırlığıyla ilgili istihbarat olup olmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

Henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada saldırıyı sert biçimde kınadı.

Mumbai’de 2008 yılında Pakistanlı militanlar tarafından düzenlenen saldırıda 166 kişi ölmüştü. Hindistan’da yerel militan gruplar da zaman zaman büyük kentlerde saldırılar düzenliyor.

Kaynaklar