Fransa'nın çingene siyasetine tepki

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Ağustos 2010, Pazartesi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'da yaşayan çingenelerin yaşadığı 300 kadar kampın yıkılması için geçtiğimiz günlerde emir vermişti. Bu talimatla Fransa’da yaşayan çingene göçmenler sınır dışı edilecek. Fransa’da bu ayın başında, gazino soyduğundan şüphelenilen bir genci polisin vurarak öldürmesi sonucu bu vatandaşlar polisle çatışmıştı. Sarkozy bu insanların yaşadıkları kampların fahişelik, dilencilik ve kaçakçılık yuvası olarak tanımlandığı biliniyordu. Fransa şimdiye dek 100 kadar çingene kampını dağıtarak, buralarda yaşayanları uçaklara bindirip Romanya'ya göndermişti.

Fransa Saintes-Maries-de-la-Mer'de çingeneler

Birleşmiş Milletler'in bu anlayışı ırkçı bulduğu söylenmekte. Irk Ayrımıyla Mücadele Komisyonu'nun Başkan Yardımcısı Pierre Richard Prosper " her ülkenin göç ve güvenlik meselelerinde gerekli önlemleri alma hakkı ve sorumluluğu olduğunu, ancak belirli bir grubun hedef alınmasının yanlış olduğunu vurguladı; bunun ayrımcılık tanımına girdiğini" belirtti. Ülkenin Avrupa ile ilişkilerden sorumlu bakanı Pierre Lellouche da açıklamaya BM kurulunda hazırlanan raporun aşırı olduğunu ve çok sayıda somut hata içerdiğini savunarak tepki gösterdi. Irk Ayrımıyla Mücadele Komisyonu, Fransa'dan Romanya'ya gönderilen çingenelerden bazılarının haklarını bilmemesini ve dönüş için rıza göstermemiş olmasını kaygı verici buluyor.

Öte taraftan Fransa yönetimi içerisinde de bu siyaset nedeniyle çatlaklar oluştuğu kaydedildi. Eski bir sosyalist olan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner RTL radyosuna verdiği röportajda, İstifa etmeyi düşünmedim değil, ben 25 yıldır Roman halkla çalışmış bir siyasetçiyim dedi.

Kaynaklar