İçeriğe atla

Paris Saldırıları

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

Paris'in farklı noktalarında düzenlenen silahlı ve bombalı saldırılarda en az 120 kişi hayatını kaybetti. Saldırıların olduğu yerler: Bataclan konser salonu, Voltaire Bulvarı 50 numara, 11. Bölge - silahlı saldırı, rehine krizi. Rock konseri sırasında konser salonuna giren saldırganlar yaklaşık 100 kişiyi rehin aldı. Bataclan'da en az 80 kişinin öldürüldüğü belirtiliyor. Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantası, Alibert sokağı 18 ve 20 numaralar, 10. Bölge - silahlı saldırı La Belle Equipe cafe, Charonne sokağı 92 numara, 11. Bölge - silahlı saldırı Stade de France yakınları, Paris'in hemen kuzeyindeki St Denis'te - Stadda Fransa-Almanya maçı sürerken yakınlarda intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi.

  • 08:30

Fransa medyasında 'Dehşet' ve 'Paris'te vahşet' manşetleri

Le Monde Histoire Twitter hesabından bugünkü gazetelerin birinci sayfaları paylaşıldı: Liberation: Paris'te vahşet L'Equipe: Dehşet Aujourd'hui: Paris'te terörist katliamı L'Ardennais: Paris'in ortasında vahşet Le Figaro: Paris'in ortası savaş yeri La Voix du Nord: Paris'te dehşet Nice.Matin: Dehşet Le Parisien: Bu sefer savaş

  • 08:42

Hollande: Merhametsiz olacağız

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün akşam en çok can kaybının yaşandığı Bataclan konser salonunun önünde konuştu: "Burada bu korkunç olayı yaşayanlarla birlikte olmak istedik. Mücadeleye devam edeceğimizi ve bu mücadelenin merhametsiz olacağını söylemek istedik. Çünkü bu katliamları gerçekleştiren teröristlerin kararlı bir Fransa ile karşı karşıya olduklarını bilmesi gerek."

  • 08:42

Sınır giriş - çıkışları sürüyor

Cumhurbaşkanı François Hollande dün akşam ülke sınırlarının kapatıldığını ve olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamıştı. Ancak sabahın erken saatlerinde Fransa sınırlarından giriş - çıkışların devam ettiği belirtildi. Guardian gazetesi, uçak seferlerinin de devam ettiğini belirtiyor ve "Güvenlik önlemleri artırılmış durumda" diyor. Fransa'ya tren seferlerinde de bir aksama yok. Fransız emniyeti tüm saldırganların öldüğünü açıkladı. Ancak saldırılarla bağlantılı olabilecek kişileri arama çalışmalarının sürdüğü de belirtiliyor.

  • 09:02

Görgü tanığı: Rastgele ateş açıyorlardı

BBC'ye bilgi veren Paris saldırılarının görgü tanığı, olayları evinin penceresinden gördüğünü ifade etti: "Pencereye koştuğumda sokağın ortasında elinde kalaşnikof olan bir adam gördüm. Bir Köşeye siper alıp rastgele ateşaömaya başladı. Sonra bir araba hızla yanına yanaştı, silahlı kişi arabaya binip uzaklaştı. İnsanların birer birer yere düşüşünü gördüm. Daha sonra polisi aradım. Aşağı indiğimde taranan barda en az 4-5 ölü olduğunu fark ettim."

  • 09:06

'Paris için barış'ı binlerce kişi paylaştı @jean_jullien Twitter hesabından paylaşılan Eyfel kulesiyle çizilmiş barış sembolü Twitter'da onbinlerce kişi tarafından paylaşılıyor.

  • 09:08

Ruhani Fransa ziyaretini iptal etti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin gelecek hafta İtalya ve Fransa'yı ziyaret etmesi planlanıyordu. Saldırıların ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı'nın Avrupa programının iptal edildiğini açıkladı.

  • 09:28

Görgü tanığı: Saldırgan profesyönel asker gibiydi Guardian gazetesine yaşananları aktaran 43 yaşındaki psikoterapist Mark Colclough, silahlı saldırganın siyah askeri kıyafetler giymiş birisi olduğunu ve elindeki uzun namlulu tüfeği kullanmayı bildiğini söylüyor: "Nian alma pozisyonunda duruyordu. Sağ bacağı önde, sol bacağı arkada, sol omuzunun üzerinden nişan alıyordu. "Tüfeğin dipçiğini sol omzuna yaslamıştı. Solak olduğunu sanıyorum. "Üzerindeki tüm kıyafetler siyah tonlarındaydı ve askeri kıyafetlere benziyordu. "Özel harekat askerleri gibi gözüküyordu. "Tetiği kısa aralıklarla basarak her seferinde 3'er 4'er mermi ateşliyordu. "Tamemen hedef seçerek ateş açan profesyönel bir asker gibiydi. "Lokantada oturan 3 - 4 kişiyi öldürdü. Oturdukları sandalyelerden düşüşlerini gördüm."