Fransa'da Yahudi okuluna saldırı: 4 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

19 Mart 2012, Pazartesi

Fransa'dan diğer haberler
Fransa'nın yeri

Fransa'nın yerini gösteren bir harita

Fransa'daki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Fransa Portalına gidin.
Flag of France.svg

Fransa'nın Toulouse kentinde bir Yahudi okuluna ateş açan silahlı bir kişi üç çocukla bir öğretmeni öldürdü. Yetkililer Ozar Hatorah okuluna düzenlenen saldırıda en az bir kişinin de ağır yaralandığını açıkladı.

Ölenler arasında okulda görevli öğretmenle üç ve altı yaşlarındaki oğulları bulunuyor. Okul yetkilileri ölen diğer çocuğun sekiz ile on yaşları arasında olduğunu açıkladı. Polis, saldırganın olaydan sonra bir motosikletle kaçtığını bildirdi.

Saldırı üzerine Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Eğitim Bakanı Luc Chatel ve Fransız-Yahudi örgütlerini temsil eden CRIF adlı grubun başkanı Richard Prasquier ile birlikte hemen Toulouse kentine gitti. Sarkozy saldırıyı “ulusal trajedi” olarak tanımladı ve silahlı kişinin mutlaka bulunacağı sözü vererek” vahşet ve zulüm asla galip gelemez” dedi.

Okul saldırısından birkaç gün önce aynı bölgede iki ayrı saldırıda üç asker öldürülmüş, ikisi yaralanmış ve saldırgan yine motorsikletle olay yerinden kaçmıştı. Sarkozy iki saldırı arasındaki benzerliğin kendisini şaşrttığını söyledi. Yetkililer balistik incelemelere dayanarak daha önceki iki saldırıda da aynı silahın kullanıldığını gösterdiğini söylüyor.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg