Almanya'nın tercihi merkez sağ oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Eylül 2009, Pazar

Seçimden galip çıkan Hristiyan Demokratların lideri ve mevcut Almanya başbakanı Angela Merkel
Seçimlerde büyük oy kaybına uğrayan Sosyal Demokratların başbakan adayı Frank-Walter Steinmeier

Federal meclis milletvekillerini seçmek için sandık başına giden Almanya'da, seçimlerden muhafazakâr merkez sağ zaferle çıktı. Sosyal Demokratik Parti (SPD) ise tarihinin en kötü sonucunu aldı.

Yeni kurulacak hükûmette Hristiyan Demokratik Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) yerini korurken, başbakan Angela Merkel'in yeni iktidar ortağının Hür Demokratik Parti (FDP) olması bekleniyor. Böylece Almanya'da Helmut Kohl'un 1998'de sona eren hükûmetinin ardından ilk kez siyah-sarı bir hükûmet olacak. Burada siyah renk Hristiyan Birlik partilerini, sarı ise Hür Demokratları temsil ediyor.

Kesin olmayan sonuçlara göre CDU/CSU %33,8, SPD %23,1, FDP % 14,6, Sol Parti %11,9, Yeşiller %10,6, diğer partiler ise %6 oy oranına ulaştı. Bu sonuçlar FDP'nin, Yeşiller'in ve genel seçimlere ilk kezkatılan Sol Parti'nin şimdiye dek ulaştıkları en yüksek oy oranları oldu. Yaklaşık 62 milyon seçmenin sandık başına çağrıldığı Almanya'da katılım oranı yüzde 72,5'i aşamayarak genel seçimlerde şimdiye dek kaydedilen en düşük oran oldu.

CDU genel başkanı ve Almanya başbakanı Angela Merkel, seçim sonuçlarını "Hepimiz mutluyuz. Harika bir iş başardık. Hedefimize ulaştık." sözleriyle kutlarken, seçmenlere hitap ederek "Büyük koalisyondan ilk kez tekrar siyah-sarı hükûmete geçiş yapacağız. 21. yüzyılda da bir halk partisi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Herkes için merkez sağ parti olmak istiyorum. Destek verenlere kalpten teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Seçim sonuçları SPD destekçilerinde moral bozukluğuna neden olurken, SPD genel başkanı Franz Müntefering ve başbakan adayı Frank-Walter Steinmeier bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan adayı Steinmeier "Seçmenler kararını verdi ve bu, Almanya Sosyal Demokratları için acı bir gündür. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Büyük bir özveriyle sürdürdüğümüz, sokaklarda, meydanlarda büyük bir destek hissettiğim bir seçim kampanyasının ardından bu vahim bir yenilgidir." diye konuştu. Ana muhalefet görevini üstlendiklerinin altını çizen Steinmeier, yeni hükûmetin her adımını büyük bir dikkatle izleyeceklerini belirtti.

Yeşiller'in eş başkanlığını yapan ama federal meclise yeniden seçilemeyen Cem Özdemir ise yaptığı açıklamada üç önemli hedeflerinin ancak birini gerçekleştirebildiklerini söyledi. %10 oy oranını geçme hedeflerine ulaştıklarını söyleyen Özdemir, diğer hedefleri olan Hristiyan Birlik partileriyle Hür Demokratların hükûmet kurmasını engellemeyi ve üçüncü büyük parti olmayı ise başaramadıklarını belirtti.


[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Hepimiz mutluyuz. Harika bir iş başardık. Hedefimize ulaştık.
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

—CDU genel başkanı Angela Merkel


Kaynaklar