İçeriğe atla

Albay Dursun Çiçek ikinci kez tutuklandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Kasım 2009, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

İrtica İle Mücadele Eylem Planı'nın altında imzası bulunduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek çıkarıldığı nöbetçi İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ikinci kez tutuklandı. Aynı konuyla ilgili olarak daha önce Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda 4 Haziran 2009'da yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı adlı TSK Genel Kurmayında hazırlandığı öne sürülen belgenin fotokopisinin altında Albay Dursun Çiçek'in imzası bulunduğu nedeniyle yine sorgulanmış ve tutuklanmıştı. Ancak 18 saat tutuklu kaldıktan sonra avukatının itirazının yeniden değerlendirilmesi neticesinde serbest kalmıştı.

Dursun Çiçek'in tahliye edilmesinden yaklaşık 4,5 ay sonra 15 Ekim 2009'da Genel Kurmayda görevli olduğu söylenen bir subay tarafından yazıldığı öne sürülen isimsiz bir ihbar mektubu Ergenekon Soruşturması ile ilgilenen Cumhuriyet Savcılarının eline ulaştı. Aynı ihbar mektubunun ekinde ise daha önce kopyası bulunan İrticayla Eylem Planı belgesinin orijinali olduğu öne sürülen ıslak imzalı aslı da savcılara gönderilmişti. Dursun Çiçek'in ıslak imzası olduğu öne sürülen imza üzerinde Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı incelemenin neticesinde hazırlanan raporda ilgili imzanın Dursun Çiçek'e ait olduğu açıklanmıştı.

Dursun Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik yapılan son tutuklamanın ardından yaptığı açıklamada karara itiraz ettiklerini ve Dursun Çiçek'in savcıya ve hakime verdiği ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek, belgedeki imzanın kendine ait olmadığını söylediğini belirtti.

İlgili haberler

Kaynaklar