İçeriğe atla

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ortalığı karıştırdı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

15 Haziran 2009, Pazartesi Güncelleme: 17 Haziran 2009, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlandığı öne sürülen Albay Dursun Çiçek imzalı andıçı konuşuyor. Bahsi geçen andıç, Taraf Gazetesi'nin 12 Haziran 2009 tarihli Türkiye baskısında manşetten verildi. Taraf gazetesinin haberine göre andıçta Ak Parti ve Fethullah Gülen cemaatinin bitirmeye yönelik planların olduğu iddia edildi. Ayrıca andıçta Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde İrtica ile mücadele birimi oluşturulduğu iddia edildi. Belgenin Ergenekon zanlısı Levent Göktaş'ın yine aynı soruşturma kapsamında tutuklanan avukatı Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirildiği ve 3. Ergenekon iddianamesine gireceği söyleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı olayın soruşturulduğunu duyurdu. Ardından askeri savcılıktan yayın yasağı istedi. Askeri savcılığın onayı ile konu ile ilgili bazı belge ve dökümanlara yayın yasağı geldi. Ardından Taraf Gazetesi yayın yasağına itiraz için mahkemeye başvurdu. Genelkurmay Başkanlığı 15 Haziran'da yaptığı iki ayrı açıklamada şunları belirtti.

Açıklamaların ilkinde, Ak Parti ve Fethullah Gülen'i bitirme planı belgesinin şu ana kadar elde edilen deliller ışığında Genelkurmay'ın herhangibir biriminde hazırlanmadığı kanaatine varıldığını açıkladı. Ardından yapılan ikinci açıklamada ise Soruşturma süreci beklenmeli. TSK demokrasiyle bağdaşmayan davranış ve düşüncelere sahip personeli bünyesinde barındırmaz. açıklaması yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olayın üzerine gidileceğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, savcılığa başvurulacağını söyledi. Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok belge hakkında Bu belge Genelkurmay tarafından hazırlandıysa korkunç bir şey şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca Ergenekon savcısı Zekariya Öz, iddia edilen olayın gazetelere yansıması üzerine soruşturma başlattı. Öte yandan bahsi geçen belgede imzası olduğu öne sürülen Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in Çarşamba günü ifadesinin alınacağı duyuruldu. 17 Haziran 2009 Çarşamba günü savcılıktan yapılan açıklamada parmak izlerinin incelenmesinin ardından Albay Çiçek'in ifadesinin alınacağı duyuruldu.

16 Haziran'da Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ Ankara'da Taraf'ın iddiaları hakkında bir görüşme yaptılar. 17 Haziran'da Ak Parti kurmayları, Ak Parti adına İrtica ile Mücadele Eylem Planı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular.

Kaynaklar