İçeriğe atla

Dursun Çiçek önce tutuklandı sonra tahliye edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

1 Temmuz 2009, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Taraf gazetesinde yayınlanan AK Parti ve Gülen'i bitirme planında imzası olduğu iddia edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek Ergenekon Soruşturmasını yürüten savcılar tarafından dün sorgulandı. Bu sorgulamada Dursun Çiçek'e AK Parti ve Gülen'i bitirme planının gerçek olup olmadığı, imzanın kendisine ait olup olmadığı ve belgenin Genelkurmay'da mı yoksa başka bir yerde mi hazırlandığı, askeri savcılıkta neden farklı imza verdiği soruldu. Suçlamalar reddeden Albay Çiçek tutuklanması talebiyle İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Savcılığın sunduğu delilleri dikkate alan 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in Örgüt üyeliği ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklandıktan sonra Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirilen Albay Dursun Çiçek, güvenlik önlemleri altında Hasdal Askeri Cezaevi'ne götürüldü. Böylece Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu olan muvazzaf asker sayısı 18'e yükseldi.

1 Temmuz 2009 günü Albay Dursun Çiçek avukatı tutuklama kararına itiraz etti. Bu sırada konu ile ilgili bir dizi gelişme yaşandı. Tutuklama kararını veren 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görevli hakimlerden biri izinde bulunuyordu. Bu hakimin yerine 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli hakim Faik Saban, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçici görevle atandı. 14. Ağır Ceza Mahkemesi geçici görevle getirilen Faik Saban'ın katılımıyla Çiçek'in avukatlarının yaptığı itirazı görüşmeye başladı. Ergenekon savcılarından itiraz ile ilgili mütalaa istendi. Ergenekon savcıları Zekariya Öz, Murat Yönder ve Ercan Şafak, mütaalalarında Albay Çiçek’in tahliye edilmesine karşı çıktı.

Savcıların mütaalasından sonra 14. Ağır Ceza mahkemesi yeni görevlendirlen hakim Faik Saban'ın da katılımıyla 6 saat süren bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bu oturumun sonunda 18 saat önce 2'ye 1 tutuklama kararı veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi bu defa 2’ye 1 oy çokluğuyla Albay Çiçek’in ‘İkametgahına göre kaçma şüphesi yok’ gerekçesiyle tahliyesine karar verdi. Böylece Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in 18 saat süren tutukluluk hali sona erdi.

Kaynaklar