İçeriğe atla

ABD: "Türkiye'de terörizm tanımının kapsamı dar"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Ağustos 2011, Cuma

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı 2010 yılı Uluslararası Terörizm Raporu, Türkiye’de yasaların “terörizm” tanımının kapsamını dar tutmasının, terörle ortak ve yasal mücadelelerde kaygı yarattığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın tüm ülkeleri kapsayan raporunun Türkiye kısmında, yasaların terörizm tanımını yalnızca “Türk vatandaşları ve Türkiye devletine yönelik saldırılar” şeklinde tanımladığı, bunun da Türkiye dışında düzenlenecek eylemleri planlayan ya da olanak sağlayan kişilerle, Türk vatandaşı olmayanlara yönelik eylem hazırlığında olan kişilere karşı yasal işlem yapılmasını güçleştirdiğini bildirdi.

Bununla birlikte Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında terörle mücadele alanında işbirliğinin artmaya ve gelişmeye devam ettiğinin altı çizildi. Raporda Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Irak’ın ayrıca PKK’ya karşı atılacak adımlar konusunda birlikte çalıştığı belirtildi.

Bakanlık, Terörle Mücadele Yasası’nda geçen yıl yapılan değişikliklerle terör suçu işlemekten yargılanan 15 yaş altı çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmasının sağlandığını, bununla birlikte insan hakları örgütlerinin devleti hala, yasal siyasi gösteriler düzenlenmesini, Kürt kimliğinin ve azınlık görüşlerinin öne çıkmasını engellemek amacıyla yasayı kapsamının ötesinde uygulamaya devam etmekle suçladığını hatırlatıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, PKK’nın Türkiye’de sivillerin ölümüne yol açtığı eylemlere de yer veriyor. Rapor Ankara’nın, PKK’nın Kürtlere erişimini engellemek amacıyla 2009 yılında başlattığı Demokratik Açılım projesini 2010 yılında da devam ettirdiğini belirtiyor.

Bakanlık, ayrıca Türkiye’nin 2010 yılında terör örgütlerinin mali kaynaklarını hedef almak amacıyla Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’yla uluslararası işbirliğine gittiğine dikkati çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 2010 yılı Uluslararası Terörizm Raporu’nda Türkiye’nin Afganistan ve Pakistan’da dost ve tarafsız arabulucu olarak kritik bir rol üstlendiğinin, bu ülkelerde mali yardımlar yaptığının da altı çiziliyor.

Kaynaklar