ABD-İsrail ortak askeri tatbikat yapacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Ekim 2012, Pazartesi

ABD ve İsrail oldukça kapsamlı bir tatbikat olacağı belirtilen "Austere Challenge 12" (Türkçe:Zorlu Mücadele) isimli tatbikatı yapmaya hazırlanıyor. Tatbikatın bu ay sonunda yapılacağı belirtilirken, net bir başlangıç tarihi verilmedi. Ancak tatbikatın 21 Ekim 2012 tarihi itibariyle başladığı haberi de gelen haberler arasında bulunuyor.

Gerçekleştirilecek tatbikatın toplam maliyetinin 38 milyon dolar olması bekleniyor. Maliyetin 30 milyon dolarını ise ABD'nin üstleneceği bildirildi. Tatbikat her iki devletin resmi kurumlarının açıklamaları doğrultusunda herhangi bir spesifik olay nedeniyle değil, yalnızca Ortadoğu’daki mevcut genel durum gereği icra edileceği belirtiliyor. Fakat konunun uzmanlarından bazıları tatbikatın amacı hakkında farklı görüşler belirterek, manevraların nükleer programı uygulamayı sürdüren İran'a karşı olabileceği belirtiliyorlar.

İki ülke silahlı kuvvetlerinin bu türde altıncı tatbikatı olacağı belirtilen Austere Challenge 12 tatbikatına 3 bini ABD piyadesi olmak üzere, 10 bin asker katılacak. Tatbikat süresinin üç hafta olacağı ve bu süre içerisinde İsrail tarafından geliştirilen Davud Sapanı (Davi Sling) adı verilen orta menzilli füzeler ile Demir Kubbe (Iron Dome) adı verilen kısa menzilli füzelerin deneneceği de belirtildi.

ABD'nin ise tatbikatta AEGIS adını verdiği Patriot füze savunma sistemlerini kullanacağı belirtildi.


Kaynakça