İçeriğe atla

Şilili madenciler için alternatif plan

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Ağustos 2010, Pazartesi


Şili'nin Atacama bölgesi Copiapó şehrinde altın madeninde 33 madenci 5 Ağustos'da meydana göçük sonucu önce yerin 400 metre daha sonra başka bir çökmeyle 700 metre altında mahsur kalmışlardı. Yaklaşık 50 metrekarelik bir alanda sıkışan madenciler, 17 gün sonra canlı olduklarını, kurtarma ekiplerinin , madendeki sığınağa gönderdikleri yeni bir sonda aletine bağlanmış, Hepimiz, 33'ümüz de sığınakta iyi durumdayız yazılı bir notla duyurmuşlardı. Daha sonra kendilerine hayatta kalabilmeleri için 10 santimetre genişliğindeki bir borudan gıda, ilaç ve malzeme gönderildi.

CNN muhabiri Karl Penhaul, sağlık görevlilerinin yerin altına sarkıtılan borudan ilk olarak şekerli su ve nemlendirici tuzlar ileteceğini, ardından da katı gıdalar göndermeye başlayacağını söyledi.ABD Maden Güvenliği ve Sağlık İdaresi eski direktörü Davitt McAteer, medencilerin çok sıkıntılı bir durumda olmalarına rağmen Şili hükümetinin çok doğru hareket ettiğini belirtti. McAteer, “Durumları çok zor. Bir stüdyo dairesi kadar, karanlık bir alanda mahsur kalmış durumdalar. İçeriye ışık döşenecek ama şartlar yine de çok zor" dedi. Ayrıca madencilere göçük altında kalmaları nedeniyle yaşayacakları psikolojik sorunları aşmaları için cep telefonu ve bilgisayar gönderilmesi de söz konusu oldu. Göçüğe gönderilen bir kamera sayesinde 20 gün sonra canlı görüntüleriyle ailelerine "merhaba" dediler.

San José de Copiapó'da kurtarma çalışmaları

29 Ağustos'da madencilerin kurtarılması için gerekli zamanın 4 ay olduğu öngörüsü yapıldı. Çalışmaları koordine eden mühendis Andre Sougarret,madencileri kurtarmak için Avustralya yapımı dev bir delme makinesinin yerleştirilmekte olduğunu ve madencilere ulaşmanın 3 ya da 4 ay süreceğini belirttildi. Ancak depresyona giren 5 madencinin psikolojik durumundan dolayı bu durumu söyleyip söylememek konusunda tereddüte düşen yetkililer, sonuçta açıklamanın iyi bir fikir olacağını düşündüler ve Şili sağlık bakanı Jaime Manalich tarafından madencilere gerçek söylendi. NASA'dan madencilere nasıl yardım edileceği konusunda rehberlik isteyen yetkililer Strata 950 tipi makinenin açacağı 66 santimetre çapındaki delikten madencileri tek tek kurtarmayı planlıyorlar.

Madenci yakınlarından Wilson Avalos, göçük altındaki madencilerinin hepsinin futbol hayranı olduğunu söyleyerek Maradona, Pele, Ronaldinho’nun maç kasetlerini gönderip moral bulmalarını umduğunu söyledi. Öte taraftan madencilerin aileleri maden ocağını işleten firma sahibinin güvenlik uyarılarını ihmal ettiği gerekçesiyle yargıya vuracağı belirtildi. Şilili bir hâkim de firmaya ait 1 milyon 800 bin doları olası bir tazminat için dondurma kararı aldı.


Kaynaklar