Şili'de 8.8 büyüklüğünde deprem

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Şubat 2010, Cumartesi

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler
Depremin meydana geldiği Şili
Depremden zarar gören birkaç bina

Şili'nin Concepcion kenti yakınında 8.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin ardından 11 artçı deprem hissedildi. Yapılan açıklamada en az 700 kişinin öldüğü bildirildi. Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu ilk olarak 8.3 verdiği büyüklüğünü, daha sonra 8.5'e yükseltmişti. Yapılan yeni açıklamada şiddetin 8.8'e çıktığı belirtildi. Deprem, bölgenin kuzeyinde bulunan Şili'nin başkenti Santiago'da da şiddetli olarak hissedildi. Sarsıntının ise yaklaşık 75 saniye sürdüğü belirtiliyor. 08.43'te (UTC) meydana gelen deprem ile ilgili olarak yapılan ilk açıklamada depremin merkez üssünün 90 kilometre kuzeydoğusu olduğu ve depremin yerin 55 kilometre altında meydana geldiği de belirtilmişti. Ancak yapılan 2. açıklamada Santiago'nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek, depremin yerin 35 kilometre altında meydana geldiğini bildirildi.

Deprem Arjantin'de de hissedildi. Depremin ardından Şili, Peru, Kolombiya, Panama, Kosta Rika, Antartika, Güney Amerika, Hawaii,Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Filipinler ve Rusya için tsunami uyarısı verildiyse de, Japonya haricinde birçok devlet uyarısı sonradan geri çekildi. Şili Devlet Başkanı Michele Bachelet, depremin ardından oluşan dev bir dalganın Şili kıyılarının 660 kilometre açığındaki Robinson Crusoe Adası'na ulaştığını açıkladı. Şili'de 22 Mayıs 1960'da aynı bölgede meydana gelen 9.5 büyüklüğündeki depremde 1655 kişi ölmüş, yaklaşık 2 milyon kişi evsiz kalmıştı. Deprem, Haiti'de yaşanan depremin 1000, Gölcük'te yaşanan depremin ise yaklaşık 100 katı olduğu belirtildi.

Depremin ardından kurtarma ekipleri enkaz altında sağ kalanları aramayı sürdürüyor. Kurtarma ekipleri bir apartman enkazının altında kaldığı düşünülen 100 kadar kişiyi kurtarmak için çaba sarfediyor. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Concepcion’daki enkaz, depremin merkez üssünden de yaklaşık 100 kilometre uzakta yer alıyor. Ülke televizyonlarında Concepcion’da gıda ve elektronik dükkanlarını yağmalayanların görüntülerine yer verildi. Polis ise, yağmacılara müdahale etti.

Tepkiler

  • ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Megan Mattson, Şili'deki yetkililerle temasa geçerek yardım önerdiklerini belirtti.
  • ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Şili hükümeti istesin, hemen oraya geliriz dedi. ABD Başkanı, Büyük Okyanus'un Hawaii adaları ve en batıdaki Guam adasının da, olası "tsunami" için hazırlıklı olmasını istedi.
  • Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı açıklamada Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ile yakın temasta kalacağını belirtti.
  • Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, deprem nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirten bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, Bu trajik koşullarda Şili halkı ve yetkilileriyle dayanışma içinde bulunduğunu ifade ettiği belirtildi.
  • Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu, Şili'li yetkililere Türkiye’nin afet karşısında duyduğu derin üzüntü ve başsağlığı dileklerini iletti.
  • Kızılay, bölgedeki ihtiyaç tespitinin ardından Şili’ye yönelik gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu Şili Kızılhaç yetkililerine bildirdi.


[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Avrupa Birliği, Şili halkına yardım sağlamaya hazırdır.
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

—AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton


Kaynaklar