7 büyüklüğündeki deprem Haiti'yi vurdu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

14 Ocak 2010, Perşembe

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'deki çökmüş bazı binalarla ilgili çekilmiş bir video
Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'deki çökmüş bazı binalar.

Haiti'de 12 Ocak 2010 günü gerçekleşen 7,0 büyüklüğündeki deprem çok büyük can ve mal yitimlerine yol açtı. Yerel saatle (EEZ-5) 16:53'te meydana gelen deprem nedeniyle ülkenin başkenti Port-au-Prince'deki pek çok bina çöktü. Ağır hasarlı binaların arasında Haiti başkanlık binası, çok sayıda hastane ve Birleşmiş Milletler'e ait bir bina da bulunuyor.

Bölgede 200 yıldır kaydedilen en büyük deprem olan bu deprem, ulaşım ve haberleşmede kesintilere neden oldu. Başkent Port-au-Prince'teki elektrik kesintisinin hâlen sürdüğü bildiriliyor.

Yapılan açıklamalarda net bir ifadeler bulunmamakla birlikte, toplam ölü sayısının 100 bini bulabileceği ve hatta bu sayıyı geçebileceği düşünülüyor.

İlk tepkiler

ABD Başkanı Barack Obama açıklama yaptı. Açıklamaya göre, 100 milyon $ yardım göndereceğini belirtti. Ayrıca, Amerikan uçak gemilerinden USS Carl Vinson ve bir yüzen hastane de bölgeye gönderildi. ABD bölgeye güvenlik, arama ve yardım çalışmalarına katılmak üzere 2 bin asker de gönderiyor. Ayrıca, Barack Obama, Haiti Cumhurbaşkanı René Préval ile görüştü. Ölü sayısı Kızılhaç'ın yaptığı açıklamaya göre 50.000 civarlarına ulaşıldığını açıkladı. Depremde ölü kaybının 200.000 civarı olabileceğide düşünceler arasında bulunuyor. Birleşmiş Milletler ise, 300.000 kişinin evsiz kaldığını belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon ise; yarın Haiti'ye gideceğini belirtti. Uluslar arası toplum 268.500.000 $ yardım vaadinde bulundu. Birleşmiş Milletler 500 milyon $'a daha ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erodğan, Abu Dabi'ye giderken yaptığı basın toplantısında Haiti ile ilgili olarak Haiti’de olan deprem vesilesiyle, tabi ki kendilerine başsağlığı mesajımızı ilettik, ekiplerimizi de oraya gönderdik. 1 milyon dolar para, 10 ton ilaç, 200 çadır, 20 ton gıda yardımdan bulunduk. Giden kurtarıcı ekiplerimiz var. Şu ana kadar ölü sayısı tespit edilmiş değil. Oradaki polislerimiz de memlekete getirilecek. Bundan sonra da Haiti’ye yardımlarımızı devam ettireceğiz... diyerek konuştu.


[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Gece nerede uyuyacağımı bilmiyorum.
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

—Başkanlık konutu yıkılan Haiti Cumhurbaşkanı René Préval


Vikipedi 2010 Haiti Depremi hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.

Kaynakça