İçeriğe atla

İran ABD ile doğrudan görüşmeyi kabul etti, görüşmeler Kazakistan'da yapılacak

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Şubat 2013, Pazartesi

Kazakistan bayrağı
Kazakistan bayrağı

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Mühih Güvenlik Konferansı sona erdi. Görüşmelere katılan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ABD'nin İran'ın nükleer programı ile ilgili doğrudan görüşme isteğine olumlu baktıklarını ve batıda rahatsızlık yaratan bu program ile ilgili görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Ancak Salihi görüşmelerin ABD'nin dürüst davranması halinde gerçekleşeceğini, bugüne kadar meydana gelen gelişmelerin ise tam aksi yönde olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in davetinin hemen ardından yapıldı. Salihi Kazakistan'da 25 Şubat 2013 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi olan ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ülkelerinin temsilcilikleriyle ve Almanya'nın da katılacağı yeni bir görüşme süreci başlatmak istediklerini belirtti. Salihi ayrıca konuşmasında;

Yeni Amerikan hükümeti, uluslararası toplumla iletişim kurma konusunda geleneklerinden kopuyor gibi görünüyor. Bence bu kez savaştan kaçma ve kendi isteklerini başkalarına dayatma eğiliminden uzaklaşıyorlar. Bu değişimin samimi olduğunu ve bunun meyvelerini alabilmeyi umuyoruz.

dedi.

Toplantıda konuşma yapan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak yaptığı konuşmada, İran üzerindeki baskıyı arttırmak istediği izleri taşıyan açıklamalar yaptı. Barak, nükleer program ile ilgili hiçbir seçeneği gözardı etmediklerini, İran'ın nükleer bir güç olması halinde insan hayatını koruma ve kurtarmanın daha tehlikeli ve pahalı hale geleceğini belirtti.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov toplantıdan daha önce yaptığı açıklamada; ülkesinin İran'ın nükleer programı ile yapılacak görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Bilindiği gibi Kazakistan 1991 yılında nükleer deneme tesisi olan Semipalatinskiy'i kapatmıştı.

İlgili haberler

Kaynaklar