Wikipedia ve kardeş projelere bir süre erişilemedi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Mart 2010, Perşembe

24 Mart 2010 tarihinde Türkiye saatiyle yaklaşık 20:00 (18:00 UTC) ile 24:00 (22:00 UTC) saatleri arasında popüler özgür ansiklopedi Wikipedia ve kardeş projelere büyük sunucu kesintileri nedeniyle erişim sağlanamadı. Kesintiye Amsterdam bilgi-işlem merkezindeki aşırı ısınmanın neden olduğu açıklandı.

Wikimedia Vakfı network koordinatörü Mark Bergsma'nın technical blog'daki yazısına göre sorun, ısının daha fazla hasar vermesini engellemek için sunucuların kendini kapatmasıyla oluştu.

Yöneticiler sunucu trafiğinin Florida merkezinin desteğiyle sağlanabildiğini açıkladı, ancak yine de DNS çözünürlüğü ve çalışma mekanizmasının bozulması nedeniyle wikipedia sitelerine erişim bir süre sağlanamadı.

Resmi Twitter hesabındaki açıklamaya göre de programcıların çabalarıyla Türkiye saatiyle 24:00'te Wikipedia sitelerine erişim sağlanabildi. Amsterdam sunucularında sorun hâlâ devam ederken, kullanıcılar küçük teknik sorunlar nedeniyle yavaşlık ve önbellek sorunlarıyla karşılaşabilir.

Kaynaklar


Bu haber Vikimedya Vakfından, ona ait bir projeden veya onunla ilgili insanlardan söz etmektedir. Vikihaber de bir Vikimedya Vakfı projesidir.