İçeriğe atla

ABD ve İngiltere gizli internet şifrelerini kırdı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

7 Eylül 2013, Cumartesi


Dosya:Finger Print Login latest banking security application.png
ABD ve İngiltere gizli internet şifrelerini kırdı.

ABD ve İngiltere’nin yüz milyonlarca kişinin elektronik posta, bankacılık ve sağlık kayıtlarına ilişkin Internet şifrelerini kırdığı öne sürüldü. Eski istihbarat uzmanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılan bilgiler, Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi ile İngiltere’nin Elektronik İstihbarat Dairesi’nin (GCHQ) ortak çalışarak, İnternet şirketlerinin müşterilerine kişisel bilgilerin gizli kalacağı yolunda verdiği güvenceleri ihlal ettiğine işaret ediyor.

Her iki istihbarat dairesinin bu şirketlerle anlaşarak sistemlerinde açık kapı bırakmalarını sağladıkları da iddia ediliyor. Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin bu program için yılda 250 milyon Dolar harcadığı, İngiltere istihbarat dairesinin de Yahoo, Google, Hotmail ve Facebook gibi sanal ortamlardaki gizli kişisel bilgilere erişmeye çalıştığı da kaydediliyor.

Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi ile İngiliz elektronik istihbarat birimlerinin kişisel bilgilerin gizliliği ilkesini ihlal ettiği yolundaki bu haberin özellikle Amerika’daki kişisel hakları savunan grupların ağır eleştirilerine hedef olacağı sanılıyor. Yetkililer ise istihbarat birimlerinin yalnızca olası terör saldırılarını engellemeye dönük çalışmalar yürüttüğünde ısrar ediyor.

Kaynaklar