Vikihaber:Köy çeşmesi/2016

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon!

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th.  To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (mesaj) 01:49, 5 Ocak 2016 (UTC)

2016 WMF Strategy consultation

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (mesaj) 19:06, 18 Ocak 2016 (UTC)

VisualEditor News #1—2016

Elitre (WMF), 19:21, 26 Şubat 2016 (UTC)

Hey! Buradayım!

Vikihaber'in köy çeşmesine hoş geldin!

Burası biraz ürkütücü, farkındayım. Belki zaten hep buradaydın. Belki Vikipedi'de gezinirken rastlantı sonucu burayı keşfettin. Buraya gelme sebebini bilmiyorum ama; neyi bulmak istediğini çok iyi biliyorum. Haber!

Teknik açıdan düşüncen doğru ama haberlerden önce; küçük, evet, hem de çok küçük, belki de küçücük bir kaç problemlerimiz var. Yani, nasıl desem? Baya temelden sorun. Mesela sana Vikihaberle ilgili müthiş bir giriş sunmak isterdim, fakat o mavi linkte gördüğün gibi durumumuz. Öyle ki bozuk bağlantılar içeren sayfalardan biri, Ana sayfamızdır.

Eğer, etrafta, her şeyden önce haber yok diye şikayet eden birilerini görürsen, onlara Vikihaber'in misyonu ne diye sor diyeceğim ama misyonumuz da yok.

Lafımı fazla uzatmadan gelmek isterim, ister Vikipedi'nin deneyimli kullanıcısı; ister rastlantı sonucu burayı keşfeden sen; Türkçe olarak, 12 Ağustos 2009'dan beri var olan bu ıssız Vikimedya Projesi'nin gelişimi için bana yardımcı olur musun? Mesela, 28 Haziran 2012'den beri hala güncelliğini koruyan, o ilk ve elbette ki tek iş birliği projemiz doğrultusunda, ilk olarak politika, kural, yönerge sayfaları üzerinde gerek çeviri yaparak, gerek çalışarak veya gerekse de yarım kalmışların tamamlanmasına yardım edersen çok memnun olurum. Haber odasında ki kırmızı bağlantılar gibi. Ki, böylece gerçekten de tek derdimiz haber olmaması olsun.

Hem ben buradayım, seni de bekliyorum, eminim ki, anlatacak ve yapacak çok şeyimiz var.--Merhabaviki (mesaj) 14:55, 31 Mart 2016 (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants

IEG barnstar 2.png

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings!  The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 15:47, 31 Mart 2016 (UTC)

No editing two times this week

Wikimedia Vakfı yeni sunucusunu Dallas'ta test edecek.  Bu yeni sunucu, Vikipedi'nin ve diğer Wikimedia projelerinin bir olağanüstü durum hâlinde bile çevrimiçi kalmasını sağlayacak.  Her şeyin çalışıyor olmasını sağlamak için, Wikimedia Teknoloji departmanının planlı bir test yapması gerekiyor. Bu test onların bir sunucudan diğerine sorunsuz bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Bu durum, test için birçok takımın oluşturulmasını ve takımların beklenmeyen herhangi bir problemin çözülmesi için hazır olmalarını gerektiriyor.

Bütün trafiğin yeni sunucuya aktarımı 19 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek.
 21 Nisan Perşembe günü ise, önceki sunucuya geri dönülecek.

MediaWiki'deki bazı sınırlamalardan ötürü, maalesef bu süreçte bütün kullanıcı faaliyetleri durmak zorunda kalacak.  Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.

Bu kısa süreçte bütün vikilerde sayfa görüntüleyebileceksiniz, fakat değişiklik yapamayacaksınız.

 • 19 Nisan Salı ve 21 Nisan Perşembe günleri, yaklaşık 15-30 dakika boyunca değişiklik yapılamayacak. Bu süreç, saat 14:00'te (UTC) başlayacak (16:00 (CEST), 10:00 (EDT), 07:00 (PDT)).
 • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız.  Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz.  Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin.  Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz.  Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer etkiler:

 • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı linkler normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden linki verilmiş bir madde yaratırsanız, link alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
 • 18 Nisan ile başlayan hafta için bir kod donması olacak.  Hiçbir yardımcı kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.

Bu testin aslında 22 Mart'ta yapılması planlanıyordu. 19 ve 21 Nisan tarihleri yeni tarih olarak belirlendi. Takvimi wikitech.wikimedia.org adresinde görebilirsiniz. Bütün değişiklikler orada görüntülenebilecek.  Bu konu hakkında yine bildirim yapılacaktır.  Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın. /Johan (WMF) (mesaj) 22:59, 17 Nisan 2016 (UTC)

Değerlendirme

Vikihaber'i değerlendirmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Hakkında neyi ne kadar biliyoruz?

 • Politika ve yönergelerimiz tam olarak mevcut değildir. Kırmızı bağlantılara bakabilirsiniz.
 • İstastistiklere göre, şu haliyle, 100 ile 400 arasında ana sayfamız ziyaret edilmektedir. Görüldüğü gibi nisanda iyi efor sarf edildi.
 • Vikipedi'de yer alan devriye veya beyaz liste ve benzeri kavramlar yoktur. Çoğumuz, belki de hepimiz otomatik onaylanmış kullanıcı grubundayız. Otomotik onaylanmış kullanıcı demek; beyaz liste haklarına denktir. Daha fazla bilgi için burayı da inceleyebilirsiniz. Kısacası, hepimiz aynıyız.
 • Hizmetli sayısı birdir. Zaten ihtiyaçta yoktur. Çünkü global sysop haklarına sahip kullanıcılar ziyaret ediyorlar. Silme, koruma vb. için onlar yeterlidir. Yani, ayrıca yeni bir hizmetliye de ihtiyacımız yok.
Not: Vikihaber'in geçmişinde kukla kullandığı için engellenen hizmetli de vardır. Bakınız: Koc61. Bu yüzden Vikihaber'de ki tartışma sayfalarını gezinirken her şeyden önce temkinli olmakta fayda var.
 • İngilizce başta olmak üzere diğer dillerde ki Vikihaberlerin Akreditasyon politikası mevcutken, bizde böyle bir şey yoktur. Akreditasyon daha resmiyet kazandığımızda oluşabilir. Şu anda hayal görünüyor. Görüşürüz bunu daha sonrasında.
 • Google Haberler de Vikihaber yer almaz. Farklı bir bilgisi olan varsa sunabilir.
 • Pek çok kullanıcı, bir çok kez Vikihaber'in kapatılmasını teklif etmiştir. Yani burasının, mezara da girebilecek ya da devam da edebilecek bir proje olduğunu unutmayalım.

Neden fişini çekmeliyiz?

Bu başlıkta Vikihaber hakkında yer alan eleştirel argümanları dile getireceğim.

 • Güncelliğini yitirmiş.
Eskiden öyleydi. Ama uğraşıyoruz.
 • Neden siteye bakmak isteyeyim ki?
İşte bu çok haklı bir düşünce. Nitekim, neredeyse hepimizin sosyal medya sitelerinde hesaplarımız var. Haberleri ve gündemi oradan takip ediyoruz. Öyleyse, siteye gelinmiyorsa biz sosyal medyaya gitmeliyiz. Sosyal medya için ayrı bir strateji oluşturulabilinir.
Not: Site'ye gelmek demişken, İngilizce Vikihaber'de, haberlerle ilgili olarak kısa soruların hazırlanıp, kullanıcılara sorulduğunu biliyor muydunuz?
 • Oturun oturduğunuz yerde. Kim ne kazanacak bu işten?
Özgür haberler. Yazılan senin haberin. Okunan senin yaşadığın.
 • Bunca emeğimi boşu boşuna vermişim
Metodoloji de hataları var. Doğru bir strateji daha doğrusu herhangi bir strateji izlenmemiş. Bu yüzden de zaman kaybetmesi doğal görünüyor.

Hem, belki bir ihtimal, Gazetecilik yada Basın-yayın okutulan bölümlerde Vikihaber bir eğitim aracı olarak da kullanılabilinirse, bu da bize önemli bir katkı sağlar. Ama bu da yakın görünmüyor.

Peki, ya sen ne düşünüyorsun?--Merhabaviki (mesaj) 13:12, 20 Mayıs 2016 (UTC)

 • Merhabaviki, Öncelikle kişisel gayret ve yapıcı yöndeki niyetiniz için kendi adıma size teşekkür ediyorum. Belki şuradaki yazışmamız doğrultusunda buraya gelmem biraz gecikti ama sağlık olsun. Sn. Merhabaviki ben size köy çeşmesi derken, Türkçe Vikipediye ait olan köy çeşmesini kast etmiştim :) Buraya zaten kimsenin uğramadığını siz de biliyor ve bu durumdan da zaten yakınıyorsunuz. Orada durumu topluluğa bildirip, 'ilgi' talebinde bulunursanız ve merak ettiklerinizi de orada topluluğa danışırsanız, ileride olması muhtemel bir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla çalışmanızı sürdürebileceğinizi ifade etmeye çalışmıştım. Diğer merak ettiğiniz husus ile ilgili olarak görüşüm ise; Vikipedi ile Vikihaber , projenin farklı dalları/bölümleridir diye düşünüyorum. Türkçe Vikipedide yasaklanan bir kullanıcı farklı dillerde yazılan Viki projelerinde kullanıcı sıfatı ile katkı sağlıyabiliyorsa ki zaten öyle bir durum hali hazırda yaşanıyor, burada neden olmasın. Elbette katkıda bulunabilir ama dediğim gibi bu benim kişisel görüşüm yine de konuyu topluluğa danışmanızı, eğer o şekilde yapmayı düşünmüyor iseniz, Türkçe Vikipediden bir denetçiye/hizmetliye bu konuyu danışmanızı size öneririm. İyi çalışmalar dileği ile, sevgiler..--Eğitmen (mesaj) 22:47, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Teşekkür ederim hocam. :) Sizinde söylediğiniz gibi, biraz geç oldu ancak bu süre boyunca da kendisini tanıma fırsatı buldum. Sizlerinde ifade ettiğiniz gibi benimde görüşüm o dur ki, burada da kendisinin katkıda bulunması bir sorun teşkil etmemektedir. Söylediğinizi, hem şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Ayrıca Vikihaber'in herhangi bir şeye ihtiyacı olduğunda, Vikipedi'de ki köy çeşmesine de bildirmeyi ihmal etmeyeceğimden de emin olabilirsiniz. Diğer yandan, bu önerileriniz içinde sizlere tekrardan teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.--Merhabaviki (mesaj) 23:53, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Compact Language Links enabled in this wiki today

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). Based on several factors, this shorter list of languages is expected to be more relevant for them and valuable for finding similar content in a language known to them. More information about compact language links can be found in the documentation.

From today onwards, compact language links has been enabled as the default listing of interlanguage links on this wiki. Using the button at the bottom, you will be able to see a longer list of all the languages the article has been written in. The setting for this compact list can be changed by using the checkbox under User Preferences -> Appearance -> Languages

The compact language links feature has been tested extensively by the Wikimedia Language team, which developed it. However, in case there are any problems or other feedback please let us know on the project talk page or on this discussion thread. It is to be noted that on some wikis the presence of an existing older gadget that was used for a similar purpose may cause an interference for compact language list. We would like to bring this to the attention of the admins of this wiki. Full details are on this phabricator ticket (in English).

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk) 07:04, 24 Haziran 2016 (UTC)

Editing News #2—2016

m:User:Elitre (WMF), 17:20, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Merhaba

Burayla kimler ilgileniyor? Birkaç sorum var da. --Turgut46 (mesaj) 23:59, 7 Ağustos 2016 (UTC)

Merhaba, ben desem. :) Öncelikle Vikihaber'e hoş geldin. Ne kadar ilgileniyorum desem de, kendim hakkında bir noktayı da belirtmek isterim ki, gerçek hayatımda ki yoğunluğumdan ötürü, bu aralar gerek Vikipediyle ve gerekse de Vikihaberle ilgilenememekteyim. Ekimde müsait olacağımı varsıyorum. Öte yandan, elbette var olan sorularını, bildiğim kadarıyla, cevaplandırmakta isterim. Öyleyse, Vikihaber'de senin için nasıl yardımcı olabilirim sevgili Turgut46? Sevgilerimle --Merhabaviki (mesaj) 11:26, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question-blue.svg Soru Haberler hep güncel mi olmak zorunda? Örneğin eskiden yaşanmış bir olayı şimdi yayınlayabilir miyim? --Turgut46 11:35, 8 Ağustos 2016 (UTC)
Evet. İçerik rehberinde şöyle yer almaktadır;
Haberinizin güncel olmasına ve haberde geçen olayın en fazla bir hafta öncesine kadar ve kaynakların da son 2-3 gün içerisinde yayınlanmış olduğuna emin olun.--Merhabaviki (mesaj) 18:11, 8 Ağustos 2016 (UTC)
Vikihaber'de, Vikipedi'de ki gibi bir onay bekleme durumu bulunmamaktadır. Bu işlem, herhangi bir kullanıcı tarafından gerçekleştirebilmektedir, teorik olarak, yayınlanması için haber üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamış 3. bir şahıs aranmakla beraber, herhangi birisi, oluşturulan sayfada yer alan {{gözden geçir}} şablonunu, {{yayınla}} şablonuyla yer değiştirdikten sonra, haber; ana sayfada kendiliğinden yayınlanmaktadır.--Merhabaviki (mesaj) 13:59, 9 Ağustos 2016 (UTC)
Anasayfada liste şeklinde değil de içerik şeklinde yayınlanması için ne yapmalıyım? --Turgut46 16:26, 9 Ağustos 2016 (UTC)
Belirtmem de fayda var ki, Vikihaber, Vikipedi'ye göre daha esnek seçenekler sunmaktadır. Bunun en güzel örneğini şimdi göreceksin. Bunun için ana sayfayı açtıktan sonra, sol tarafta yer alan sayfa bilgisine tıklamamız yeterli olacaktır. En altta göreceğin {{Birinci haber}}, {{İkinci haber}} veya {{Üçüncü haber}} şablonlarında yer alan değiştir seçeneğine tıklayarak, içeriği değiştirebilirsin. Böylelikle, istenilen haber, ana sayfada direkt görünür biçimde yerini alacaktır. Ayrıca, bu şablonlar yarı-korumada olduğu için, bütün bu işlemleri yapmak için, yalnızca kayıtlı olmak yeterlidir.--Merhabaviki (mesaj) 18:33, 9 Ağustos 2016 (UTC)
Haklısın. Daha önceki arşivlere bakıldığında bu konunun konuşulduğu, ancak bu işlemi nasıl gerçekleştireceklerinden emin olamadıkları için, Google Haberler konusunun çözülemediğini görüyoruz. Bunun yanı sıra, belki sevgili Denisutku'nun bizlere yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Böylece kendisinden, en azından hangi adımları atacağımızı daha iyi öğrenebiliriz.--Merhabaviki (mesaj) 07:30, 10 Ağustos 2016 (UTC)

Save/Publish

Whatamidoing (WMF) (talk) 18:03, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
Hello, Wikinews contributors.
A sysop at the English Wikinews and I have been talking about this change, and we'd like to try something different.  It might be confusing to start with a "Publish page" button, since the first edit to an article is not the end of the full Wikinews publishing process.  So we are going to try this instead:  The "Save page" button will stay the same, but MediaWiki:Copyrightwarning will have a statement added to tell inexperienced people that their contributions will immediately be shared with the general public.
We are assuming that every Wikinews is using a similar structure for reviewing, and therefore we are going to try this at all Wikinewses.  To do this, I need the  statement translated for the copyright warning file right away!  If you speak a Wikinews language, please check m:User:Whatamidoing (WMF)/Wikinews.  It's just two sentences and should (I hope) be easy for anyone who is bilingual or multilingual.  I need these translations this week, if at all possible.
If you have any questions or if your Wikinews would prefer the "Publish page" and "Publish changes" button, then please contact me at m:User talk:Whatamidoing (WMF).  Thanks, Whatamidoing (WMF) (mesaj) 19:21, 24 Ağustos 2016 (UTC)

RevisionSlider

Birgit Müller (WMDE) 15:08, 12 Eylül 2016 (UTC)

Grants to improve your project

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit  before the October 11 deadline.  If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today!  Please encourage others who have great ideas to apply as well.  Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 20:11, 30 Eylül 2016 (UTC)

Creative Commons 4.0

Merhaba! Size, tüm Vikimedya projeleri kapsamında CC BY-SA 3.0'dan CC BY-SA 4.0 lisansına geçilmesi önerisi üzerine geri bildirimlerinizi vermeye davet etmek için Vikimedya Vakfı'ndan yazıyorum. Müzakere, 5 Ekim'den 8 Kasım'e kadar devam edecek ve geniş ölçüde görüş ve fikir almayı umuyoruz. İlgileniyorsanız lütfen Meta-Wiki'deki tartışmaya katılın. Joe Sutherland (talk) 01:17, 6 Ekim 2016 (UTC)

Editing News #3—2016

17:49, 15 Ekim 2016 (UTC)

Şifre sıfırlama

Özel kullanıcı yetkilerine sahip wiki hesaplarını (örn, hizmetliler, bürokratlar, gözetmenler,denetmenler) ele geçiren saldırganlarla ilgili sorunlar yaşamaktayız. Görünüşe göre sorun basit veya tekrar kullanılan şifreler yüzünden oluşmakta.

Vakıf nezdinde, topluluk üyeleri birden fazla ekip üyeleriyle beraber çalışarak duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Halihazırda, herkesin wiki hesaplarında kullanmak üzere seçtikleri şifreleri kontrol etmelerini talep ediyoruz. Eğer basit bir şifre seçtiğinizi biliyorsanız veya başka bir yerde kullandığınız şifreyi seçtiyseniz lütfen bu şifreleri değiştirin.

Güçlü şifreler seçin -- sekiz veya daha çok karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve noktalama işareti içeren şifreler. Joe Sutherland (mesaj) / MediaWiki message delivery (mesaj) 23:52, 13 Kasım 2016 (UTC)

New way to edit wikitext

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --19:32, 14 Aralık 2016 (UTC)