İçeriğe atla

Venedik'te ilk kez seyirci karşısına çıkacaklar

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Temmuz 2011, Perşembe

Bu sene 68.'si düzenlenecek Venedik Film Festivali'nde ilk kez seyirci karşına çıkacak filmler belli olmaya başladı.

Festival, George Clooney'in hem oynadığı hem de yönetmenliğini yaptığı The Ides of March filmi ile açılacak. Clooney'in dördüncü kez yönetmenlik koltuğuna geçtiği bu film 31 Ağustos'ta ilk kez Venedik Film Festival'inde gösterilicek, 7 Ekim'de ise Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sinemalarda yayınlanacak. Film, idealist bir başkan adayının seçim kampanyası sırasında kirli politikalarla mücadelesini anlatıyor.

Festivalde ilk kez gösterilecek bir başka film ise yönetmen Roman Polanski'nin yeni filmi Carnage. Filmde Kate Winslet, Jodie Foster gibi ünlü isimler baş rolleri paylaşıyor. Senaryosunu Polanski'nin yazdığı bu film Yasmina Reza'nın komedi tarzında yazılmış, Tony ödüllü Vahşet Tanrısı isimli oyunundan uyarlandı.

Yine yönetmen David Cronenberg'in A Dangerous Method isimli filmi festivalde ilk kez gösterimi yapılacak filmler arasında bulunuyor. Bu filmde ise başrollerde Viggo Mortensen ve Keira Knightley yer alıyor.

Festival 31 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sene festivalde Darren Aronofsky baş jurilik yapacak. Ve festivalin organizatörlerinin yaptığı açıklamaya göre ünlü oyuncu ve yönetmen Al Pacino bu seneki seramonide "Ünlü Yönetmen" ödülünü kazanacak. Ayrıca ödül töreninde İtalyan yönetmen Marco Bellocchio "Ömür Boyu Başarı" ödülünün sahibi olacak.

Kaynaklar