Türk yapımı Kelebeğin Rüyası filmi Oscar'a Aday

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

4 Eylül 2013, Çarşamba

Kültür ve eğlence
Kültür ve eğlence

Cole Thomas The Course of Empire Destruction 1836.jpg

Kültür ve eğlence ile ilgili diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Kültür ve eğlence Portalına gidin.
Kültür ve eğlence ile ilgili diğer haberler


Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği, şiirsel hayatı konu alan 2013 yapımı Kelebeğin Rüyası adlı filmin, Türkiye Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından Oscar Ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri'ne aday olduğu açıklandı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Twitter'dan aynı açıklamayı doğruladı. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından düzenlenen Akademi Ödülleri ödül töreni her yıl Şubat ayının son pazar günü veriliyordu. Ancak 2014 yılında Rusya Kış Olimpiyatları Kapanış Töreninin bu tarihe denk gelmesi nedeniyle, Akademi Ödülleri 2 Mart 2014 tarihine alındı. Ödül töreninde 2013 yılının en iyi filmleri belirlenecek. Akademi Ödülleri dünyada en çok bilinen ve tanınan film ödülüdür. Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu her yıl bu tarihlerde bir komisyon oluşturarak, Akademi Ödülleri'nde Türkiye'yi en iyi yabancı film dalında temsil edecek filmi belirliyor.


Kelebeğin Rüyası filmi, bu yıl 22 Şubat 2013 tarihinde Türkiye ile birlikte Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde vizyona girmişti. 10 milyon Türk Lirası bütçe ile çekilen filmin toplam gişe hasılatı ise 19.501.118,00 Türk Lirası olmuştu. Filmde 1941 yılında Zonguldak ilinde yaşayan iki genç şair Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ) II. Dünya Savaşı sırasında gerçek hikayerinden yola çıkılarak, yaşadıkları mücadeleler anlatılıyor. Film Türk sinemasının en pahalı prodüksüyonu olarak ta biliniyor.

Bu yıl komisyona Tepenin Ardı, Hayat Boyu, Meryem, Kelebeğin Rüyası, Köksüz ve Eve Dönüş filmleri başvurdu.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg