İçeriğe atla

Tayland'da seller başkent Bangkok'u vurdu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Ekim 2011, Cuma

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler
Dosya:2011-10-24 Thammasat University Inundation (004).jpg
Şehirde bulunan ve sular altında kalan Thammasat Üniversitesi.

Tayland'ın başkenti Bangkok ülkenin yıllardır gördüğü en büyük sellerin etkisi altında. Şehirden geçen Çao Phraya Nehri rekor su seviyesine ulaşırken şehrin yedi semti sular altında kaldı.

Başbakan Yingluck Shinawatra yaptığı açıklamada, "bugün yaşadığımız kriz Tayland tarihindeki gelmiş geçmiş en kritik doğal afettir," dedi. Rekor su seviyesine ulaşan Çao Phraya Nehri'ndeki su seviyesi deniz seviyesinden 2.5 metre yüksek bir seviyeye ulaştı ve yarın 2.6 metreyi bulması bekleniyor. Şehri kısmen koruyan bariyerler ise sadece 2.8 metre yüksekliğinde.

Özellikle şehrin kuzeyinde bulunan yedi semt sular altında kalmış durumda. Şehrin güneydoğusundaki bir semtin de bir kanalın taşması sonucu selden etkilendiği bildirildi. Sular şehir merkezindeki eski kraliyet sarayına da girdi. Bangkok valisi Sukhumbhand Paribatra sel tehlikesinin bölgeye göre değişti ve tüm şehrin sular altında kalmasının söz konusu olmadığını belirtti. Başbakan Yingluck ise suların çekilmesinin bir ay alabileceğini söyledi.

Şehrin doğusundaki beş büyük yol suların denize yönlendirileceği kanallara akmasını engelliyor. Hükümet suların kanallara akmasını sağlamak için yollarda belli yerlerde kanallar açmayı düşünüyor.

Temmuz ayından beridir ülkenin önemli bölümünü etkileyen sellerde en az 377 kişi hayatını kaybetti. Şu ana kadar 6 milyar dolarlık zarara yol açan seller ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasında beklenen artışı %2 oranında azalttı. Bangkok sellerden büyük zarar görürse maliyet ikiye katlanabilir.

Kaynaklar