İçeriğe atla

Tasarımını Kaddafi’nin yaptığı “roket” adlı otomobil tanıtıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

1 Eylül 2009, Salı

Muammer El-Kaddafi

Libya'da tasarımını lider Muammer Kaddafi'nin yaptığı “Roket” adı verilen otomobilin iki prototipinin tanıtımı dün akşam başkent Trablus’ta yapıldı. Azami güvenlik için yarış kanosu şeklinde tasarlanan 5,5 metre uzunluğunda, 1,87 metre eninde, 1860 kilo ağırlığında ve 230 beygir gücünde motora sahip “Roket”, projenin sahiplerine göre, Libya otomotiv sanayisinin geleceğini temsil ediyor.

Otomobilin tanıtımı için hazırlanan broşürde, aracın Libya sermayesi tarafından finanse edildiği, İtalyan imalatçı Tesco TS tarafından imal edildiği ve Kaddafi’ye göre mükemmel bir otomobili temsil ettiği belirtiliyor. Projeye katkıda bulunan İtalyan ekibinin bir üyesi, prototipin iki milyon Avro’ya mal olduğunu kaydederken, bir başkası da aracın iç mekanında Libya’da üretilen deri ve halının kullanıldığını ve otomobilin Libya’da imal edilebilmesi için araştırmaların sürdüğünü belirtti.

İki prototipin tanıtımı, Afrika kıtasını kemiren çatışmalara çözüm bulmak amacıyla Trablus’ta düzenlenen olağanüstü zirve toplantısı ile Libya lideri Muammer Kaddafi’nin 1969’da iktidara gelmesinin yıl dönümünün arifesine rastladı.

Kaynaklar