Tofaş 2015'te B Sedan sınıfı yerli otomobil üretecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Bir araç üzerindeki, Tofaş amblemi.

26 Ekim 2013, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi'nin kısaltması olan ve TOFAŞ adıyla bilinen 1968 yılında kurulan Türk otomobil üreticisinin yıllık üretim kapasitesi 70 bin adet olacak B Sedan sınıfı yerli otomobil üretimine başlayacağı açıklaması, Türkiye'de Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayınlandı. Otomobil üreticisinin Bursa ilinde bulunan fabrikasına yıl içerisinde üretim için 520 milyon dolar yatırım yapacağı öğrenildi. Proje için çalışmalara başlanıldığı ve 2015 yılının ikinci yarısında üretimine başlanılacak otomobillerin, bu tarihten kısa bir süre sonra önümüzde yıl sonunda yollarda yerini alacağı da haberler arasında bulunuyor. Üretilecek otomobilin üretimi Çin'de yapılacak olan Viaggio platformunu kullanacağı belirtilen haberlerde, yerli otomobilden yılda yaklaşık olarak 70 bin adet üretilmesi planlandığı belirtiliyor. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformuna yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“Şirketimiz Yönetim Kurulu 2015 yılı ikinci yarısında üretimi planlanan yeni bir otomobilin yatırımına başlama kararı almıştır. 2015-2023 arasındaki dönemde toplam 580.000 adet araç üretimi planlanmakta olup, yatırım öngörüsü 520 milyon dolardır. Toplam adedin 1/3’ünün ihraç edilmesinin planlandığı proje ile ilgili Fiat Group Automobiles ile yatırım, satış ve tedarik koşullarına ilişkin detayların belirlenmesi konusunda görüşmeler son aşamasındadır. Proje yatırımına 2013 yılında başlanılacak ve ilgili teşvik başvuruları 2013 yılında yapılacaktır.”

Üretimin dörtte üçünün Türkiye pazarına dörtte birinin ise yurtdışına ihraç edilmesi üzerinde de durulan açıklamada, daha önce TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran'ın geçtiğimiz Şubat ayında açıkladığı B segmenti otomobil böylece doğrulanmış oldu; ancak Başaran'ın açıklamasında belirttiği C segmentindeki otomobil hakkında ise önümüzde günlerde bilgi verileceği düşünülüyor.

Kaynaklar