İçeriğe atla

TRT genel müdürü İbrahim Şahin sanatçı Rojin'e hakaret etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

24 Kasım 2011, Perşembe

TRT Amblemi

TRT genel müdürü İbrahim Şahin 21 Aralık 2011 günü akşamı gazeteci ve akademisyenler ile bir araya gelerek basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantı esnasında, TRT 6 kanalında iki yıl önce program yapan sanatçı Rojin için "aşüfte kadın" diyerek hakaret ettiği belirtildi. Yapılan hakaret üzerine Taraf gazetesi yazarı Orhan Miroğlu'nun toplantıyı terk ettiği belirtildi. Toplantıyı terk eden yazarın, toplantının soru cevap bölümünde genel müdür Şahin'e TRT 6 ile ilgili bir soru sorduğu, daha sonra genel müdür Şahin'in "Burada kadın yok değil mi?" sözünün ardından söz konusu hakaret içeren kelimeleri kullandığı belirtildi.

Tam adı Rojin Ülker olan Adana'lı Kürt asıllı sanatçı, 2009 yılında kısa bir süre TRT 6 kanalında sabah programı yapmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Yapılan hakaretin medyada yer alması ile birlikte gelen tepkiler üzerine TRT genel müdürü İbrahim Şahin 24 Aralık 2011 günü yaptığı basın açıklamasında

Geçtiğimiz akşam dar katılımlı ve basına kapalı bir toplantıda, hiç istenmeyen bir hadise yaşandı. Sohbet esnasında söz, son yıllarda ülkede yapılan en önemli açılımlardan biri olan TRT’nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT 6’ya geldi. Toplantıda bulunanlardan biri, kanalın yayıncılık anlayışını hakkaniyetsiz bir biçimde eleştirdi. Kışkırtıcı nitelikteki soru ve ifadelerin ardından ben de TRT 6’nın yayıncılık sürecinde karşı karşıya kalınan zorlukları anlatırken, sanatçı Rojin’le ilgili maksadı aşan bir ifade kullandım. Bundan dolayı hem kendisinden hem de Türkiye kamuoyundan özür diliyorum.

dedi.

Ancak medyada yer alan haberin daha geniş kitlelere ulaşmasına özür yeterli olmadı. Pek çok medya Başbakanlık kaynaklarından bilgi aldıklarını belirterek, konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın sanatçı Rojin'i telefon ile aradığı ve konunun takipçisi olacağını söylediği belirtildi. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise olayı gazetelerden öğrendiğini olayın vahim, yakışıksız olduğunu beyan etti.

Bazı kaynaklar ise sanatçı Rojin'e meydana gelen olayı Taraf gazetesi yazarı Orhan Miroğlu'nun ilettiğini, sanatçının olayı öğrendiği ve doğum günü olan 21 Aralık 2011 günü sabaha kadar ağladığı belirtildi. Ayrıca aynı kaynaklı haberde, sanatçının TRT genel müdürü İbrahim Şahin'e hem ceza, hem de tazminat davası açacağı belirtiliyor.

Olay sosyal paylaşım sitelerinde de geniş yankı buldu.


Kaynaklar