Türkiye'nin batısı 5,9 ile sallandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Mayıs 2011, Cuma

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler

Kütahya'da 19 Mayıs 2011 akşamı yerel saatle 23:15'te Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ölçümüne göre 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Simav ilçesi olan ve yerin 7,6 km derinliğinde gerçekleşen deprem, sığ bir deprem olması dolayısıyla çok geniş alana titreşim yaydı. Depremin Türkiye'nin batı illerinin hemen hepsinde hissedildiği bildirildi.

Deprem ve etkileri hakkında basın açıklaması yapan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ilk belirlemelere göre ölü sayısının iki olduğunu ve bu kişilerden birinin kalp krizi geçirerek, diğer bir kişinin de panikleyerek camdan atladığı için hayatını kaybettiğini belirtti. Yetkililer yaralı sayısını en az 122 olarak açıkladı.

Depremin hissedildiği bölgelerde insanlar, geceyi sokakta geçirdi. Gece ayazı nedeniyle sokakta üşüyen deprem mağdurları, battaniyeler ve yaktıkları ateş ile ısınmaya çalıştı. Otomobilleri olanlar ise otomobillerine binerek güvenli gördükleri yerlerde geceyi geçirmeyi tercih etti.

Depremin etkilediği birçok yerleşim yerinde elektrikler deprem anında kesilirken, telefon hatlarında ve su şebekesinde arızalar meydana geldi, iletişim aksadı.

Türk Kızılayı ve AKUT Arama Kurtarma Derneği, bölgeye ekip ve malzeme gönderdi.

Bu arada Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü Simav, Şaphane ve Pazarlar'da bulunan fakülte ve yüksekokullardaki final sınavlarının ertelendiğini duyurdu. Ertelenen sınavlar 12 Haziran genel seçimlerinden sonra yapılacak.

Kaynaklar