Sony süper akıllı telefonu Sony Xperia Z'yi Türkiye'de tanıttı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

6 Şubat 2013, Çarşamba

N icon technology.png
Diğer teknoloji haberleri


Sony şirket logosu.

Sony 5 inçlik Full HD ekrana sahip yeni smartphone modeli Xperia Z'yi ABD'de yapılan CES 2013 tüketici elektroniği fuarında tanıtmıştı. Şirket bugün Türkiye'de düzenlediği bir basın etkinliği ile Xperia Z modelini Türkiye'ye ve Türk basın mensuplarına tanıttı. Tanıtımı yapılan cihaz 2013 yılı Mart ayında satışa çıkarılacak. Satış fiyatının ise henüz belli olmadığı bildirildi.


Sony Mobile Communications Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Müdürü Aysun Şabanlı tanıtımda yaptığı konuşmada; cep telefonu modelinin "sıra dışı ol" konseptiyle geliştirildiğini, kullanıcılarına bugüne kadar hiç yaşamadıkları bir deneyim sunmayı hedeflediklerini söyledi. Tanıtımda daha sonra Xperia Z'nin teknik özellikleri hakkında bilgiler verildi.

Xperia Z'nin en önemli özelliklerinden birisinin 1 metre derinliğe kadar su geçirmez olma özelliği olduğu, ayrıca yine bu özellik sayesinde cihazın içine toz girmediği belirtiliyor. Cihaz Android 4.1 işletim sistemiyle gelecek. 4 çekirdekli 1.5GHz'lik işlemcisi ve 16GB'lık depolama alanı bulunan cihaz, iPhone 4S ve 5, Samsung Galaxy S3 ve HTC One X+ ile aynı kategoride pazarlanacak. Cihazın Türkiye tanıtımı Xperia Lounge olarak kurgulanan evde gerçekleştirildi. Tanıtıma katılanlar jakuzide su altındaki Xperia Z ile Full HD film izlediler.

Xperia Z'nin bazı özellikleri

  • Mobile BRAVIA Engine 2'ye sahip 5" 1080 x 1920p Full HD Reality Display ekran
  • En net fotoğraf ve videoları zorlanmadan bütün şartlarda yakalayabilen Exmor RS, HDR video, Superior Auto ve Noise Reduction'a sahip 13MP hızlı çekim özellikli kamera
  • Dayanıklı cam ekran; toz tutmaz ve su geçirmez (IP55 & IP57)
  • 2GB RAM'a sahip 1.5 GHz asenkron dört-çekirdekli Snapdragon S4 işlemci
  • Pilin STAMINA modu ile 4 kat arttırılmış bekleme süresi

Cihazın çıkış fiyatı belirtilmemiş olsa da yaklaşık olarak 2.000,00 TL civarında olacağı tahminler arasında bulunuyor.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg