İçeriğe atla

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çatışma

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Temmuz 2009, Pazartesi

Vikihaber Çin Halk Cumhuriyeti
Vikihaber Çin Halk Cumhuriyeti
Çin Halk Cumhuriyeti'nden diğer haberler
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı

Çin'e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de dün akşam saatlerinde meydana gelen olaylarda en az 140 kişi hayatını kaybetti, 828 kişi de yaralandı. Çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı olaylarda 200'ün üzerinde motorlu araç ve dükkan ateşe verildi. BBC'nin Şanghay'daki muhabiri bu olaylarının 20 yıl önce Tiananmen Meydanı'nda yaşananlardan bu yana Çin'de görülen en büyük çatışmalardan biri olduğunu ifade etti.

7 Temmuz 2009 itibariyle ölü sayısı 156'ya, yaralı sayısı 828'e, tutuklu sayısı ise 1428'e yükseldiği bildirildi. Öte yandan Çin yönetimi olayların sorumlusunun Uygur işkadını Rabia Kader olduğunu iddia etti.

Avrupa Birliği dönem başkanı İsveç olaylardan derin endişe duyduğunu ve can kaybını esefle karşıladığını bildirdi. Türkiye'den ise Büyük Birlik Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi olayları kınadı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de meydana gelen olaylara sebebiyet veren sorumluların en kısa zamanda tespit edilmesinin ve adaletin tecelli etmesinin beklendiğini bildirdi. şeklinde açıklamada bulundu.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlementosu'ndan da çeşitli açıkmalarda bulunuldu. 9 Temmuz 2009 günü bir toplantıda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, talep olursa Rabia Kadir'e vize verebileceklerini açıkladı.

Yeni Çin Haber Ajansı, 14 Temmuz günü itibariyle ölü sayısı 184'e, yaralı sayısının ise 1680'e yükseldiğini açıkladı.

3 Ağutos 2009 tarihli çin resmi haber ajansı Urumçi de 319 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Çin resmi makamları bölgede çıkan olaylarla ilgili daha önce de 1600 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

Kaynaklar