Uygurlar Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bir Çin karakolunu bastı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Temmuz 2011, Pazartesi

Vikihaber Çin Halk Cumhuriyeti
Vikihaber Çin Halk Cumhuriyeti
Çin Halk Cumhuriyeti'nden diğer haberler
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti'nin konumu
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı
Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı

Çin televizyonu Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygurların bir polis karakoluna saldırdığını ve dört kişinin öldüğünü bildirdi. Haberlere göre Hotan kentinde Çin karşıtı gösteri yapan Uygurlar bir karakolu basıp bazı kişileri rehin aldıktan sonra binayı ateşe verdi.

Karakolu kuşatan güvenlik kuvvetlerinin binaya girerek 6 rehineyi kurtardığı ancak çatışmada 4 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenlerden biri polis, biri güvenlik görevlisi, ikisi ise rehine.

Uygur kaynaklarına göre, olaya Çin hükümetinin topraklarına el koymasını proteste eden Uygurların üzerine ateş açılması sebep oldu. Gösteri yapan Uygurların, 2009 yılındaki olaylarda ortadan kaybolan yakınları hakkında bilgi verilmesini de istediği öğrenildi.

Pekin hükümeti Çin işgaline karşı çıkan Uygurların terörist olduğunu ve El Kaide ile ilişkileri bulunduğunu ileri sürüyor.

İki yıl önce Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin işgaline karşı meydana gelen ayaklanmada çoğu Uygur en az 200 kişi ölmüştü.

Pekin hükümeti Han Çinlilerini bölgeye yerleşmeye teşvik ettiği için 20 milyonluk özerk bölgede Uygurlar giderek azınlıkta kalmaya başladı. Uygurlar ayrıca ekonomik, kültürel ve dini ayrımcılığa maruz kaldıklarını ileri sürüyor.

Kaynaklar