İçeriğe atla

Samsung Apple için çip üretecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Ekim 2011, Salı

Samsung'un logosu.
Apple'ın logusu.

Ezeli rakip olan ve birbirlerine karşı açtıkları davalar ile bu rekabetleri tasdiklenen Samsung ve Apple firması arasında sular durulmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda Apple firması Iphone telefonlarında kullandığı A6 yongaların (çiplerin) üretimi için TMSC firması ile anlaştığı belirtilmişti. Ancak Kore haber kaynakları Samsung'un halen Teksas'ta bulunan tesislerinde gelecekteki IOS cihazları için A6 yongaları üretmeye devam edeceğini bildirdi.

Konu ile ilgili bazı kaynaklar tarafından durumun, TMSC'nin üretim yöntemlerinin hala güvenilir olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Samsung CEO’su Choi Gee-Sung "Iphone ile aramızdaki hukuksal mücadele ile iş ortaklığı ve teknolojik yol arkadaşlığını ayrı ayrı ele alınması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Bu arada Apple şirketinin, Samsung şirketine ait 4 inçlik 960 x 640 piksel OLED ekran için görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Bilindiği gibi Samsung ve Apple şirketleri birbirlerine dünyanın her yerinde patent davaları açmışlardı. Davaların pekçoğu ise halen devam etmekte. Son olarak Samsung'un Hollanda'da Apple'a karşı açtığı dava rededilmişti. Samsung telefon ve tabletlerde 3G teknolojisinin kendisine patentli olduğu için Apple tarafından kullanılamayacağını öne sürdü. Ancak mahkeme, 3G teknolojisinin artık teknoloji standardı haline geldiğini belirterek Samsung'a FRAND olması kararını verdi.


Kaynaklar