Portal:Meksika

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikihaber Meksika Portalı'na hoşgeldiniz. Güncel haberler için sayfayı Sayfayı yenile!.

Domuz gribi yayılıyor

2009 yılı içinde H1N1 virüsünden etkilenen ülkelerin haritası. ██ kesinleşmiş ölüm ve enfeksiyon vakaları██ kesinleşmiş enfeksiyon vakaları██ kesin olmayan enfeksiyon vakaları Durum sürekli değişiklik gösterdiği için harita çok sık olarak değiştirilebilir.
13 Nisan'da Meksika'da başlayan domuz gribi salgını yayılıyor. Şu ana kadar 100'den fazla kişi bu teşhisle yaşamını yitirdi. 1300'den fazla kişi ise halen gözetim altında tutuluyor. Meksikada askerler halka ameliyat maskeleri dağıtıyor.

Amerika Birleşik Devletleri , Japonya , Fransa ve Yeni Zellanda'da hastalığın belirtileri görüldü, ancak şu ana kadar resmi bir bulguya rastlanmadı. Amerikada ise 11 kişi tedavi altına alındı. İngiltere , İspanya, Fransa ve Meksika'dan dönen yolcular ve pilotlardan gözetim altında tutulanlarda hastalığın bulunmadığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) domuz gribini "uluslararası acil durum" ilan etti.

Domuz gribi, solunum yoluyla insandan insana bulaşabiliyor. Domuzlardan insana solunum yoluyla geçen hastalık, domuz eti yemekle bulaşmıyor. Hastalığın tedavisi için domuzlara uygulanan bir aşı var ancak, insanlar için henüz bir aşı yok.


Son haberler

Vikihaber Meksika


Afetler ve kazalar

Bilim ve Teknoloji

Ekonomi ve iş

Hava durumu

Kültür ve eğlence

Politika

Spor

Suç ve hukuk

Terörizm

Kuzey Amerika ülkeleri

Amerika Birleşik Devletleri | Kanada | Meksika
Bölgeler: Bermuda | Grönland | Saint Pierre ve Miquelon